"יחפה"

נינט טייב

הליקון
3/5

נתחיל ב"כשאתה כאן". מיתרי הרגש שמפעילים את מיתרי הקול. קולה הדואב – משדר כניעות, יושבת ומחכה שעות, כי כשהוא לידה הכול יותר טוב. אבל הכניעות הצנועה הופכת דרמטית-נואשת.   (דגימה להאזנה למטה)
מנין כול המטען הטראגי-דרמטי הזה, מנין המטענים הרגשיים כאלה? ניסיון חיים מבחינתה – יופי-יופי, היא זקוקה לשירי רגש שגורמים לה לנסוק, שיטת כוכב-נולד, מלודי להפליא, מתחיל כינורות, מתחבר לחשמליות. והיא יודעת ללחוץ על מיתרי הקול. לשיר "מהלב". פסגת הרגש, אבל האם הכול זה רגש-רגש-רגש?
הדיסק מתחיל בסיפור סינדרלה: על הבחורה שנאלצה רחמנא להיפרד מזיכרונות ומשפחה כדי לדהור במכונית מפוארת אל ארמון ההצלחה הקר ואל בדידותה המזהרת. ומה היא מבקשת בתוך התהילה? להרגיש שוב יחפה, כמו פעם במחוזות ילדותה.
שאאמין לקיטש הזה? אבל אביב גפן כחייט מקצוען ומדופלם ידע למי הוא עמל, ותפר לנינט טייב שיר אוטוביוגראפי שלמרות שהוא נשמע וידוי מתחסד – הולם את מידותיה, וכשצריך ללחוץ על דוושת הרגש – נינט היא הזמרת הנכונה במקום הנכון..
ובאמת, טייב הייתה זקוקה ליוצר פופ שיעניק-יתפור לה את מה שהיא צריכה, לפי מידותיה. לא את כול הדיסק כתב גפן, וטוב שכך. מצד שני, אם מדובר בלהיטי פופ מלודרמטיים, אין כמו "כשאתה כאן" – על המתח שנוצר בקרבתו-בחסרונו – כדי להעניק לנינט את היכולת לשיר כמו שהיא אוהבת – לפרוק מטעני רגש בגדול.

בשביל נינט צריכים לייצר מלודרמות. זו הייתה המשימה שעמדה בפני גפן, אבל הוא ניסה להיות קצת יותר מתוחכם. מה שיצא ביו השאר זה טקסטים פשטניים-מסורבלים כמו "הכל יכול לקרות", פילוסופיה באגורה + סיפור תשוקה. וגם מטפורות שנשמעות מלאכותיות – כ"קוצים של יאוש בי כתליך/ גדלים בפראות מסביבך" ("ימי סליחה").נינט לא ממש בררה. היא עשתה גם מזה שיר רגש עצוב, שרק המנגינה היפה מצילה אותו.
"געגועים הם הילדים של הבדידות". מה לנינט ולמטפורה כזו? אבל נינט היא סוג של זמרת שהרגש רץ לפניה, ואפשר למכור לה כל מיני שרבוטים.
גפן חיפש מלודרמות לנינט, ועיטר אותן ב"מילים יפות". גם הזמרת עצמה שותפה לדבר הטקסטים ב"ידעתי שתחזור" בעיבוד אווירה אלקטרוני-סימפוני יפה.
אבל הנה שיר אחד "אם תבוא", שכתבו לנינט אלי מורנו ועילי בוטנר, שמראה שאפשר ללכת על צנוע יותר בלי להתייפייף במטפורות ובלי לעשות דראמות גדולות – ממש באותו נושא של יחסי בבינו-בינה – ולהגיע לאיכויות טובות. כנ"ל "אחרי הכל" שכתבו ברק פלדמן ויוני בלוך – בעיבוד היפה לכלי מיתר.
זה לא מה שקרה במקרה של "טוב למות בעד אהבה" שכתב לה ארז אלגרבלי ואף השתתף בדואט בביצועו, וזה לא רק בגלל הפרפרזה הפשטנית.
אלבום הבכורה ממצה את התקופה שלה למן "כוכב נולד". טקסטים רגשנים, מטפורות נוגות, עצבות מתקתקה, מנגינות בד"כ מינוריות קליטות שמנסות לפגוע במפתח הלב, לא זהות אישית עמוקה יותר. אבל כמו שאמרנו – זה בדיוק מה שציפינו ממנה, והיא עמדה בציפיות.

Ninet Tayeb – Barefoot

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

17 תגובות

 1. אין מה לעשות, מי שהולך עם אביב גפן, אף פעם לא נופל.
  נינט עשתה בשכל, הלכה על הכי טוב שיש והתוצאות בהתאם.
  אביב כרגיל עשה עבודה מעולה, לחנים קליטים והקול של נינט בהחלט עושה את שלו.
  כל הכבוד ילדה, אני מפרגן לך בענק.
  רק המלצה, עזבי את כל החלטורות הטלוויזיוניות, תתעסקי במוסיקה , בזה את באמת רמה מעל כולם, ככה גם ירדו לך פחות לחיים.

 2. נכון שהיא שרה מאוד יפה, אבל השיר שלה "כשאתה כאן" הוא שיר מעפן! הוא יותר מידי קיטשי…

 3. מה אמור להיות הדיסק המעפן והתינוקי הזה?? מה עובר עליה?? לא היתי מאמין על החמודה הזאת שתעשה כזאת פאדיחה עם הדיסק שלה. מויאל סקעת וגפסו שמים אותה עם הדיסקים שלהם בכיס הקטן. היה מוטב שלא תוציא דיסק בכלל. כל שיר יותר גרוע מהשני. סתם עושים ממנה רוח. נכון, יש לה יופי וקול מהמם אבל זה לא אומר שהיא היתה צריכה לעשות את הדבר הרע הזה! סורי.

 4. אל תתנו לקנאה לאכול אותם כי אם עוד לא הבנתם נינט היא הזמרת ב-ה' הידיעה.ולפני שאתם מלכלכים תחשבו מי אתם ולאיזה הישגים אתם הגעתם…

 5. לנינט יש קול מדהים והיא הוציאה אחלה אלבום עם שירים עמוקים, אהבתי..

 6. דיסק לא טוב , נקודה , אין יותר מדי מה להוסיף , אני אוהב את אביב גפן , אני אוהב את הקול של נינט אבל החיבור לא הצליח , אני לא נמשך לשום שיר בדיסק , דיסק לא מחושב היטב עם עיבודים משעממים , אין עוצמתיות כמו שמגיע לנינט לשיר , בהצלחה בדיסק הבא

 7. חברה, וירון מת"א בעיקר. אתה צריך להבין משהו. במוסיקה, רגש הוא לא העיקר. הוא הכל. כל הגדולים מכולם, מפינק פלויד דרך אוונסנס ועד סלין דיון, אפשר להרגיש את הרגש והנשמה שלהם בשיר. להבדיל אלפי הבדלות אחד מהשני, וגם מנינט. כבר עשרות אלפים "קמו ואמרו" שהיא לא שווה כלום, אבל לדעתי היא מוכיחה להיפך. הקול שלה מדהים, המלודיות חזקות, הרגש שופע מכל מקום, ולדעתי היא כבר מכרה קרוב יותר ל 30,000 מאשר ל 3000.

 8.  בתור מוזיקאי אני אומר לנינט כל הכבוד! חבר'ה שלא אוהבים את הדיסק זכותם המלאה! רק שיבינו שמבינים במוזיקה גדולה, הם לא (!). המשיכי כך ואל תקשיבי לכל מיני קנאים וצרי עין שינסו להפילך. בהצלחה בהמשך.

 9. לפי דעתי היא הפתיעה עם הדיסק ובענק.
  מה ציפית ממנה לדיסק רוני סופרסטאר על יפי החיים?
  דיסק עמוק, נוקב ומרגש! מאוד התחברתי לכל השירים.
  אני חשובת שהיא הצליחה ובגדול עם האלבום הזה.

 10. הבחורה הזאת פשוט מדהימה, היא הורסת אותי עם העוצמה ועם העומק של הקול שלה…מותר לומר מלכה.

 11. נינט לא זמרת. נקודה. נכון שהיא "שרה" ברגש, אבל זו לא שירה אלא צרחות. כל המומחים יודעים היטב שנינט היא רק גימיק שמכניס הרבה מאד כסף, וברגע שיקום האדם האחראי הראשון ויגיד שהיא דמות מפלסטיק ואין בה כלום, תתפוצץ הבועה ונינט תעוף חזרה לקרית גת – בלי שום סנטימנטים. הדיסק שלה נמכר עד לרגע זה ב-3000 עותקים בלבד (וזה בדוק). כל תעשיית נינט הזאת מבוססת על רמאות ואחיזת עיניים, והייתי מצפה מאנשים תרבותיים שהאמנות יקרה ללבם להגיד את האמת אחת ולתמיד.

 12. נינט שיחקה אותה, ובגדול!
  אהבתי את כל השירים. הקול שלה נותן להם משמעות עמוקה יותר ויפה יותר. אם זמרת אחרת הייתה שרה את זה אני בטוחה שזה היה שונה לגמרי.
  נינט, כל הכבוד! אני אישית לא ציפיתי לכזאת רמה אבל בהחלט עמדת בציפיות. הדיסק לא הכי שמח אבל זאת בדיוק הנקודה. השירים הכי יפים, הם עצובים.
  אהבתי

 13. נינט הוציאה אלבום מצוין, כנראה שפשוט קשה למבקרים להודות שאולי יש בבחורה הזאת קצת יותר ממה שהם חושבים.
  מאיפה ניסיון החיים אתה שואל? לבחורה שהגיעה בגיל 19 מהשומקום המשמים שחיה בו על טיל היישר לת"א והפכה מיד לכוכבת הכי גדולה בסביבה, בטוח יש כמה משקעים לא פתורים.
  אני מניח שהיו תקופות טובות יותר וטובות פחות, ממש כמו בשיר.
  נינט לא וכרת קלישאות בשקל, היא אמיתית. זה מה שיפה ושונה בה.

 14. נינט פשוט מדהימה! ביקורת נחמדה,
  נינט עמדה בציפיות ביג טיים! כמו שאומרים,
  והוציאה אלבום משובח ביותר, אם כי לא מושלם.
  וטוב שכך, כדי שבאלבום הבא יהיה עוד יותר –
  לאן לטפס, ולתת בראש, בסגנון שלה!

  עלי והצליחי, נינט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות