דילן

דילן

קולומביה, אן.אם.סי
5/5

שנתחיל ב"בלואינג אין דה ווינד?" מתחילת ה-60, פולק סונג נאיבי,  המתעופף הנצחי ברוח,  שכל מורה שלישית לאנגלית מלמדת אותו?  ואולי ב"הדברים השתנו", שיר בקצב קאונטרי, שנשמע רלוונטי: "פעם היה לי איכפת, היום הכל השתנה. התנ"ך צודק, העולם יתפוצץ", שזה כבר חזון אפוקליפטי מאוחר של דילן, שהתייאש מתיקון העולם הזה. שנת ההקלטה: 2000.  

רגע אחד,  לפני שנתחיל לדסקס על דילן, אני חייב וידוי קטן: תמיד כשאני בא לכתוב על דילן, אני שוקע בתסכול עמוק. כמה שירים יש באוסף הזה? 18. איך אפשר להקיף את דילן בדיסק בודד. צודק מי שכתב בספרון המצורף – "זה כמו לכתוב את ההיסטוריה של העולם בטקסטבוק בודד". גם מה שנקרא "הלהיטים הגדולים" של דילן ראויים למשולש דיסקים,  אם לא יותר. כמובן, אלה לא להיטים במובן המקובל. בואו נגיד שזה אוסף טוב, אפילו אולטימטיבי, אבל דילן למתחילים בלבד.

האם מישהו התגעגע לעוד אוסף של דילן? להגיד עוד פעם שהשירים של דילן עיצבו פניו של דור שלם. זה לא קרה אגב בישראל. אנחנו היינו רחוקים מדילן בשישים כרחוק תל-אביב ממנהטן.

בוב דילן היה מיוצרי הרוק הראשונים שאמר דברים שנגעו בנקודות הכי רגישות של דור שלם שלאחר מלחמת העולם השנייה, הוא נגע בחרדות, בתקוות של דור השישים, ניתח באיזמל חד, בתיאורים סוריאליסטיים את הצביעות של הממסד, בעירוב של תשוקה, מרירות, עדינות, כעס ואהבה. לא תמיד הבנו את התיאורים שלו, לא תמיד שתינו אותו בצמא. לא תמיד קולו הצרוד והקשישי ערב לאוזנינו. אצל דילן תמיד היו פערים בביצועים.  אבל דילן שהגיע ממחוזות הפולק האמריקני של וודי גאטרי ומהבלוז המשיך-ממשיך להתעופף ברוח, מעונה לעונה, וככל שחולפות השנים –  השירים יותר נוגעים, מגיעים. מרגשים ומעוררים.

והנה האוסף הזה מתעופף שוב ברוח בסאונד טרי ורענן, המוטיב הפולקי, הקאונטריי, גם ההתחברות לחשמל (מ-Subterranean Homesick Blues) ו בלי שום קוסמטיקות. בלי מיקס ובלי רמיקס. זהו בוב דילן הכי מקורי מ"בלואינג אין דה ווינד" שזה שיר שהוקלט לראשונה ב-1963 דרך "הזמנים הם משתנים" (1964),  "טמבורין מן" (1965) "לייק א רולינג סטון" (1965) הנפלא (ושי הטוענים – שיר הרוק הגדול בכל הזמנים)  ועד "ג'אסט לייק א וומן" (1966), "נוקינג און הבנ'ס דור" (1973), "הוריקן" (1976), "פוראבר יאנג" (1974) – שיר מפתיע ברוח החיובית הנושבת ממנו, שנכתב ע"י דילן אחרי שהפך לאב, וברוח זו של אב מאושר ומודאג השיר נכתב. לא הייתי אומר שהקול שבוקע מהשירים הוא קולו של צעיר לנצח, אבל רבים מהשירים כאן משאירים אותו רלבנטי לנצח.

ולסיום הבה נשיר איתו. 


ל – Forever Young,  וידאו 

 

 May God bless and keep you always,
May your wishes all come true,
May you always do for others
And let others do for you.
May you build a ladder to the stars
And climb on every rung,
May you stay forever young,
Forever young, forever young,
May you stay forever young.

May you grow up to be righteous,
May you grow up to be true,
May you always know the truth
And see the lights surrounding you.
May you always be courageous,
Stand upright and be strong,
May you stay forever young,
Forever young, forever young,
May you stay forever young.

May your hands always be busy,
May your feet always be swift,
May you have a strong foundation
When the winds of changes shift.
May your heart always be joyful,
May your song always be sung,
May you stay forever young,
Forever young, forever young,
May you stay forever young.

Dylan – Dylan

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות