אוסף

רגאיי: אני מלך

OCHO
5/5

כשהרגאיי הרגיש מלך ושם על ראש הדראדלוק שלו כתר. אז הנה אחת התמציות של התקופה הגדולה: אוסף רגאיי בעריכת איש ג'מייקה איאן מקאן מהסוג שמחפשים בנרות. כותרת המשנה שלו – קלאסיקות רגאיי מתקופת הרוק, השנים  1975-9 ימי פריחת הפאנק ובמקביל – תעשיית רגאיי בשיאה בג'מייקה מושפעת מתנועת הראסטאפרי.

 

המוסיקה משתדרגת מצד הסאונד – ב"סאונד סיסטם", די ג'אים מתמחים, הדאב פורץ בעוז.  שעותיהם היפות של שירי רגאיי מהסוונטיז של גרגורי איזאק עם  Night Nurse’, קאבר לשיר של "סימפל רד", דניס בראון עם "האיש שממול", ברנינג ספר עם "ימי העבדות", ג'וניור מרווין עם "שוטרים וגנבים" (שזכה לגרסת כיסוי של הקלאש),  כמו גם אמני רגאיי מהסצנה הבריטית – אסוואד עם Warrior Charge, סטיל פאלס עם "קו קלוקס קלן", מאטומבי בגרסה מוצלחת במיוחד ל- The Man In Me של בוב דילן. גם דילינג'ר מסצנת הדיסקו נמצא כאם עם .Cocaine in my Brain המוטרף.  גם Black Uhuru שסוגרים את האוסף עם "מה הם חיים".

זה אוסף שמסכם את תקופת תור הזהב של הרגאיי, ימי השבעים, כאשר המקצב ואמניו פרצו לתודעה האוניברסאלית והשתלבו בסצנת הרוק וחברות התקליטים החלו לרקד סביב אמניהם. אחרי הקטע ה-15 לחצתי על השלט לסיבוב שני. הרגשתי מלך. תנו לי עוד כמה אוספים כאלה.

 

משהו על השירים: שיר מס. 1 – ג'וניור מרווין – "שוטרים וגנבים" – להיט גדול ב-1976 ב"נוטינג היל קריניבאל" (אירוע שנערך כל קיץ בנוטינג היל לונדון בהשתתפות מהגרים מהאיים הקאריביים) כאשר מרד והתקוממות היו צו השעה. שיר חובה בכל אוסף רגאיי. שיר מס. 2 – Slavery Days של ברנינג ספר נכלל באלבומו "מרקוס גארוויי" (לאומני ומנהיג שחור אמריקאי, מייסד ההתאחדות האוניברסלית להטבת השחורים) – מהשירים החברתיים-פוליטיים בולטים בתולדות הרגאיי בפרט ותרבות השחור האפריקאי בכלל.

Jacob Miller – Baby I Love You So שיר מס. 5 רגאיי קלאסי של זמר להקת Inner Circle  ונגן המלודיקה Augustus Pablo, שני מוכשרים שהלכו לעולמם בטרם עת. Matumbi – Man In Me – היה הבסט סלר הגדול של הרגאיי בבריטניה ב-1976. Aswad – Warrior Charge, שיר מספר 7 הןא קטע אינסטרומנטאלי מילטאנטי מ-1979, ששימש פסקול לסרט החברתי "בבילון".   Steel Pulse – Ku Klux Kla מס. 9 שיר מחאה נגד הימין הקיצוני בארה"ב שונא השחורים של קבוצת דראדס מרובע הנדסוורת' בברימינגהם, להיט קטן ב-1978, נחשב להיט בקרב פאנקיסטים. Black Uhuru – What Is Life השיר שמסיים את האוסף שבוצע לאחר מותו של בוב מארלי, הכהן הגדול של הרגאיי, שיר שנכנס חזק לרפרטואר החובה של הרגאיי.

 

 

בתמונות מלמעלה למטה: ג'וניור מרווין בהופעה בישראל, ברנינג ספר, בלאק יורו, אסוואד.

 

Reggae: I Am King

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות