ההופעה

יעל נעים

אמפי וואהל תל-אביב
4/5

גם אני לא האמנתי: יעל נעים (יש עדיין ששואלים מי?) ממלאת אמפי וואהל. מילא פעמיים זאפה סולד אאוט אבל את האמפי בלילה תל-אביבי מבלי שיש לה לפחות חמישה להיטים לשירה בציבור. אז מודה – טעיתי, ואפילו בקהל כבר זמזמו את השירים שלה.
איך? הישראלים אוהבים סטארית שהצליחה בגדול בעולם ומדברת אליהם עברית. ומי אנחנו שנתווכח עם עובדות. הצלחה בחו"ל מקצרת דרך. יודית רביץ לא הייתה עושה ב-15 מה שיעל נעים עשתה בשנתיים.

אני עוד לא הכי מעכל את העובדה שזמרות המוגדרות "ישראליות" כמו קרן אן ויעל נעים שרות כל כך מסוגנן בלועזית.
מכנים אותה לא "הישראלית" אלא ה"הישראלית-צרפתייה", וזה נכון כי היא נולדה בצרפת וגדלה ברמת השרון. אז הכל בסדר, וחוץ מזה "ישראלית" – זה לא מספיק. לפעמים אפילו עדיף להצניע. ועוד משהו: רצוי להצטייד בכל זאת בלהיט אחד גדול. ליעל יש אחד כזה – New Soul שהיא שרה פעמיים (ואנחנו כבר לא מדברים על הפרסומת ללפטופ של "אפל") .
וגם לא יזיק להגיע עם פרס "אלבום מוסיקת העולם הטוב ביותר" על האלבום Yael Naim בטקס פרסי המוזיקה הצרפתית.
ועוד משהו שמסייע: סגנון לא מוגדר. תקראו לזה אלטרנטיבי. אני לא הייתי נכנס להגדרות. פריז עזרה ליעל נעים ליצור אלבום מאוד מגוון של שירים קליטים שהתמהיל הסגנוני הוא חלק מההחלטה להיות זמרת בכמה שפות.
היא לא רק צרפתייה. במעבר מעמדת הגיטרה לפסנתר היא גם אנגליה וגם עבריה. בואו נגיד: קוסמופוליטית. זה עובד היום טוב בעולם. אבל יעל נעים היא אולי ההוכחה הטובה ביותר – כמה מוסיקה יכולה להיות אוניברסאלית, בתנאי שזה מובנה, שזה חלק אותנטי באישיות שלה. אולי אלה הטוניים הרכים האלה, שמטעינים כל שיר בתחושתיות דקה עוברים את מחסום השפה.
לנעים קול מאוד מיוחד.  גם הגשה לא שגרתית. היא מעודנת, אלגנטית, מאוד אינטגרטיבית במעבר בין שפה לשפה.. היא רבגונית לא רק במישמש של השפות. היא ג'אזית והיא גם פולקית, וגם פופ. והיא לא תמיד צפויה כמו האינטרפרטציה המיוחדת הזו על Toxic של בריטני ספירס. לעיתים היא מאוד מינימליסטית ופשוטה, לעיתים עממית ואקזוטית. אז יש בה בהחלט יותר מרק נעימות (וסליחה על השימוש בשם שלה) יש בה משהו חדש ושונה, ויש לה מופע במינונים נכונים של איכות וקלילות מלודית מחניפה ובעיבודי פיוז'ן של השותף דיוויד דונטיין שמאוד שידרגו לה.

שירים: Paris, Far Far, Too Long, Toxic, The Only One, Dire, Lachlom, Yashanti, Schelcha, Findus, Why Do We, New Soul, Man Of, Game Is Over, Rappel, Pachad, 7 Baboker

Yael Naim – Live in Tel Aviv

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות