"שלושה דואטים" עם אבנר קנר, אלון יבנאי ושלומי שבן,

יוני רכטר

הפסנתר מארח, אולם סוזן דלל
5/5

שנים אני מחכה למופע פסנתר בפסטיבל הפסנתר מארח. והנה: קיבלתי אחד כזה.מופע פסנתר.  יוני רכטר, נסיך המוסיקה הישראלית, עשה בחירות אטרקטיביות לערב הזה: הוא החזיר לבמה את אבנר קנר, חברו ללהקה "14 אוקטבות" (1974), הוא בחר לאלתר עם אלון יבנאי – פסנתרן שפועל בניו-יורק – פסנתר מול פסנתר. והצימוק או הקצפת – שלומי שבן.

שלושה דואטים – כל אחד וייחודו. לא ערב פשוט עבור רכטר, נדמה לי, לא עוד מופע שהוא מארח זמר זה או אחר.
עם אבנר קנר – הייתה פגישת מחזור שלא סטתה לנתיבים נוסטלגיים.  רסיסי זיכרונות. הומור הזוי. סגירת מעגל, תקראו לזה. את קנר כמעט לא שומעים בשנים האחרונות. והנה, טוב לשמוע ממנו גם שיר חדש בסולם מינורי. "אומקא גומקא" הקצבי מול "דמעות של מלאכים" סיכמו את התזכורת לשנים ההן. תזכורת בעיקר – לא יצירתיות מחודשת מאתגרת. יש מקום ליותר מזה.
עם אלון יבנאי – נתן רכטר דרור ליכולות האימפרוביזציה שלו. וגילינו פסנתרן ג'אז  יוצא מהכלל, במיוחד בקטע מקורי – "חמש אבנים".  קרה שם משהו מיוחד, בנתיב הג'אזי הזה, שיוני מתביית עליו באהבה ובכישרון מאז ומתמיד. את הדואט הזה הוא יכול לעשות רק עם פסנתרן מצוין שמגיע מאהבה ליצירותיו. ויבנאי הגיע עם האהבה הזו מניו-יורק, ועם יכולות פסנתרניות ללא גבולות מסומנים.
משהו על יבנאי: יבנאי הוא בוגר תלמה ילין וקונסרבטוריון גבעתיים, התגורר ויצר תקופה מסוימת בקוסטה רקיה, למד בבוסטון (1993),  זכה במקום ראשון  בתחרות הג'אז הבינלאומית לפסנתר בג'קסונוויל, פלורידה, ענקים כיו-יו מה, פרדי הבארד, לואיס הייז, ראבי קולטריין, בוב מוזס, רוזה פאסוס, לני אנדראדה, ג'ורג' גרזון, ג'ו מורלו, ג'ון בניטז ואחרים. מתגורר בניו יורק מאז 2001. הופיע עם הסקסופוניסט קלרניטיסט פקיטו דה ריוור, אלבומו הראשון נקרא Travel Notes, שלוקח למחוזות מוזיקליים חדשים עם מקצבים מקפ וורדה, פרו, מרוקו וברזיל והשפעות הרמוניות המעוגנות במוזיקה קלאסית והלחנת ג'אז בהשראת מוזיקה ישראלית. יבנאי הוצי תקליט בהפקה עצמית בו הוא מנגן מוסיקה מקורית יחד עם מסימו ביולקאטי (איטליה) על באס אקוסטי, וטאקה טורייאמה (יפן) על תופים, השפעות של טנגו, funk, ג'אז, מוסיקה דרום אמריקאית.
עם שלומי שבן יצא רכטר להרפתקה כמו שרק עם שלומי שבן הפורה, היצירתי והדינמי ניתן לצאת. למעשה, כל שיר בדואט עם שבן נשמע תמיד יותר מקצת אחרת. השניים התענגו. על "יום יפה", "שיר אהבה סטנדרטי", "כולם אומרים" (של שלומי) ובסיום – הגיעה גם פיקנטריה. פסנתר צעצוע ששלומי ניגן בהיבט ילדותי משהו בביצוע "לילה טוב". שלומי שבן את יוני רכטר נשמע כפוטנציאל לשיתוף פעולה עתידי שימכור הרבה כרטיסים.

 

 יוני רכטר שלומי שבן אבנר קנר בשלושה פסנתרים

יוני רכטר אלון יבנאי

יוני רכטר שלושה דואטים הפסנתר מארח 2008

 

Yoni Rechter 3 Duets Piano Festival 2008

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות