הציפור

כרמי זיסאפל ערן ויץ

מילים ולחן: ערן ויץ. עיבוד: ערן ויץ ומיקי ורשאי. הפקה מוסיקלית: ערן ויץ
4/5

הבלדה הזו טובה לכל עת, או כמו שאומרות המילים בשיר : "העולם ימשיך כמנהגו". סיפורה של ציפור לבנה שהתבלבלה במעופה אל עבר ארצות הקרח והאש ונקלעה ל"בלאגאן" (לא הייתה לך מילה אחרת לחרוז?) צייד ירה עליה הותירה שבורת כנף, וחמור יותר – את גוזליה יתומים וחסרי ישע. כאן מגיעות מילות נוחם – "אל תדאגי זה לטובה/ העולם ימשיך כמנהגו". מה לטובה כאן? לא ברורה רוח העידוד הזו, שהרי בכל זאת, למרות שעולם כמנהגו נוהג, אין נחמה לתינוקות שנשארים יתומים ללא אם, והטראומה קיימת במלואה. האם "הכל לטובה" זה סוג של אמונה בגורל שמנחם?

חלק מהפראזה הראשונה בשיר הזכירה לי שיר אהוב מהשבעים שנקרא Alone again Naturely של הזמר ג'ילברט או'סאליבאן. לא יודע אם ערן ויץ שמע את השיר, אבל עובדה היא שאני שמעתי בשיר את השורה המוסיקלית הזו, וגם במילים "שוב לבד באופן טבעי" יש משהו שמתכתב עם השיר הזה.

טון יפה, רחום וחנון של כרמי זיסאפל, בלי דראמה, אלא כמו בהשלמה עם עולם כמנהגו. עיבוד פולק פשוט. מסוג השירים השקטים הרגועים, שהגוון האקוסטי המאופק שלהם אינו מרמז על הסערה המתחוללת. אבל אם הגישה היא אכן "הכל לטובה" אז הרוגע הוא בהחלט שייך לקונטקסט.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. שיר יפה באמת. צנוע, מוסיקלי ומבוצע יפה. לא כל כך מבין מדוע צריך לנתח את הטקסטים כאילו אנחנו בשיעור ספרות בתיכון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות