"אורורה"

אבישי כהן

פסטיבל הג'אז הבינלאומי של פסטיבל ישראל, תיאטרון ירושלים
5/5

הערב שהשיק את "אורורה", סגר מבחינתו של אבישי כהן, נגן הבס והיוצר הישראלי, והדגש על הישראלי – מעגל: החזרה למקורות המוסיקה של השיר הישראלי, החיבור לשורשי השירה מבית אמא – הלדינו, מוסיקה אוריינטלית ים-תיכונית, ומצד אחר – היפתחות למוסיקה הלטינית, האפרו-קובנית.
האוריינטציה הג'אז אתנית המיוחדת של אבישי מגיעה לשיאה בעיבוד ל"דרור יקרא", אחד הקטעים האחרונים של המופע, ביצוע שהוא סוג של רנסנס, החייאת המוסיקה הישראלית ואם תרצו – שיעור בחידוש ובהעשרה של השיר הישן ("לא ביום ולא בלילה").

הערב נפתח כמו הדיסק עם Morenika שאינו אלא"שחרחורת" , במקור ללחן לדינו עממי. הפרשנות – מעודנת, השיר מתפתח לדואט עם קרן מלכה, העיבוד מלטף.
האטרקציה של הערב אינה אבישי כהן הזמר – וגם כאן אפשר לדבר על מהפך מרתק, אם מדברים למשל, על הסולו היפהפה שלו בליווי בס ל"אלפונסינה והים" בהדרן בספרדית. האטרקציה היא בפתיחות ובהיפתחות המוסיקלית שמאפשרת לכהן להגיע לעיבודים ותזמורים עשירים כמעט בכל מה שהוא נוגע, כשהבסיס נשאר הקונטרבס, הוא שקובע טון וקצב, יותר משחקן ראשי, כמו גם הפסנתר של שי מאסטרו. הדגש בערב הזה על המלודיה במובן הכי טהור והכי לא ג'אזי של המילה הגם שהאילתור הוא אלמנט חיוני.   
איתמר דוארי בכלי הקשה הוא כיום איש הרכב כמעט מובנה בהרכבים של כהן, בתפיסה מאוד עשירה וחיונית של צליל ההקשה. דוארי בלט למשל ב – "אלון בסלע", קטע ים-תיכוני בעיבוד פט מת'יניי משהו.
הצבע שמעניק עמוס הופמן בנגינת עוד הוא חלק אינטגראלי מהצליל של "אורורה", פחות הגיעה הזמרת קרן מלכה, שהיא צבע חשוב בדיסק, בשיר כמו Winter Song שלא נכלל בערב. התוספת של נגני הנשיפה האורחים (חליל, טורמבון) נשמעה חיונית ותורמת. מומלץ להעניק לאורחים מעמד של נגני קבע בערב הזה.
"אורורה" הוא ערב שנבנה קודם כל על לחניו יפים של אבישי כהן ועל השירים הקלאסיים שבחר לחדש. כהן האקלקטי מעדיף היום שירים שמספרים סיפור, מוסיקה שמחזירה את כל מה שהוא גדל עליו לקווי הפשטות הראשונית היפה מבלי לוותר על תפיסה מוסיקלית רחבה ועשירה.
מופע שיכול להגיע לכל פסטיבל ג'אז עכשווי גדול, ואני מדבר על מוסיקת ג'אז ועולם במובן הרחב ביותר של המילה, האקלקטית, הישראלית, האתנית.

אבישי כהן – בס אקוסטי + חשמלי ושירה, קרן מלכה – שירה, שי מאסטרו – פסנתר וקלידים, עמוס הופמן – עוד, איתמר דוארי כלי הקשה. נגנים אורחים: אילן סאלם – חליל עודד מאיר טרומבון.

Avishai Cohen – Aurora Live The International Jazz Festival, Israel Festival Jerusalem

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

 1. אבישי כהן 31/7 יום שישי 21.00
  בית האופרה,משכן לאמנויות הבמה,
  שאול המלך 19 תל אביב
  4 כרטיסים להופעה,
  100 ש"ח כל כרטיס, במקום 160 כל אחד
  אלי 052-8203500

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות