סימפוניית העולם World Sinfonia

אל דימיולה Al Di Meola

היכל התרבות ת"א
4.5/5

פעם שלישית שאני שומע את הערב הזה בארץ. אל דימיולה רץ עם ה- World Sinfonia כבר כמה שנים טובות עם שינויים פרסונליים מסוימים. כמעט הכל היה לי מוכר – הטמפרמנט, הוירטואוזיות, המקצבים, המבנים. בהפסקה חשבתי פתאום על האיחוד מחדש של הרכב הפיוז'ן Return to Forever עם צ'יק קוריאה, מעניין לחזור אליו. יש סיכוי? בואו נאתגר את דימיולה וקוריאה, שאגב ינגן כאן באוגוסט.
לא שנשבר לי מה – World Sinfonia,  עדיין מלהיב, אבל אישית אחרי פעמיים – זה כבר פחות עבד עלי. מלהיב לקהל שלא הכיר – בטח התרגש יותר ממני. לפי הסטנדינג אוביישן בסוף הערב, דימיולה יכול לתכנן ביקור נוסף.
גם ככה, קיבלנו שוב מפגן מצוין של גיטריסט, אקורדיון וכלי הקשה. דימיולה הוא סופרסטאר של גיטרה, שממשיך להריץ קונספט ג'אז מוסיקת עולם, מופע אקוסטי בעיקרו עם השפעות פלמנקו, ים-תיכוניות ולטיניות. גיטריסט על בעל יכולות פריטה וקצב מדהימות שמשלב פלמנקו בהשראת טנגו.
והפעם שמעתי אנסמבל אקוסטי רחב יותר מזה ששמעתי בזאפה בשנה שעברה, שנשען לא פחות מדימיולה על Fausto Beccalossi, פאוסטו בקלוסי – באקורדיון וזוכה למעט יותר עזרה מהמשת"פ הותיק של דימיולה Gumbi Ortiz, גומבי אורטז על כלי ההקשה ועל cajon, מעין תיבה שמקישים עליה בידיים, גם פאו אלפונסי, גיטריסט שני לידו , נגן הבס ויקטור מירנדה והמתופף פיטר קסזס.
הערב נפתח ב – Siberiana, קטע חדש והמשיך בפיאצולה של Poema. המוסיקה שופעת הרמוניות, קצבים, מלודיות יפהפיות, פשוטה ומורכבת כאחת. דמיולה התרחק כברת דרך לא קטנה מאלבומי השבעים הקלאסיים המוערכים שלו כמו Elegant Gypsy ו – Casino. האוריינטציה היום הרבה יותר טעם לטיני המתבססת על איזון בין קצב גברי ללא פשרות, כמו הקטע Gumbiero, שדימיולה הלחין לכבוד איש כלי ההקשה הטמפרמנטי שלו גומבי אורטיז או Umbras – איטלקי במקור, ובין העידון של צליל האקורדיון, שמנגן נפלא Fausto Beccalossi, שבערב הזה מצליח גם לחבור למבנים המורכבים של דימיולה וגם להעניק משהו מהיכולות הסולואיות שלו.
אל דימיולה – כרגיל בשיאו מבחינה טכנית. הערב הזה הוא בהחלט מפגן של נגינה, עובר מגיטרה אקוסטית בישיבה (רוב הערב) לחשמלית בעמידה (בחלק השני של הערב)  ולחשמלית בנגינתו יש עיתים יופי משלה.
דמיולה מנגן בקלילות, בחיוך, מפיק צלילים אקזוטיים בכל גוון, שלמות בפריטה, דוהר במהירות על אוטוסטראדה של קצבים ומלודיות בסגנונות שבין אפרו-קובני, טנגו לטיני ופלמנקו ספרדי. במיוחד למי שלא שמע מעולם את ה – World Sinfonia שלו, יקבל מופע ג'אז מוסיקת העולם של אף רגע משעמם ותחושה של עוד.

Al DiMeola – Guitar
Fausto Beccalossi – Accordion
Peo Alfonsi – 2nd Guitar
Gumbi Ortiz – Percussion
Peter Kaszas – Drums/Percussion
Victor Miranda – Bass

אל דימיולה ההופעה סימפוניית העולם ההופעה היכל התרבות 2010

Al Di Meola World Sinfonia Live In Tel Aviv

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות