נשימה עמוקה

מיכה ביטון

4.5/5

"אם תלכי עכשיו הכל עוד יישאר לי/ קצף חרציות שלהביות זהב/ צפצפה כסופה, הלב שלי אומר לי/ אם לומר שלום, אז בואי נאמר עכשיו" (נתן יונתן-מיכה ביטון)

 

"אם תלכי עכשיו", שר מיכה ביטון את תוגת הפרידה המרחפת. צליל חליל יפה מעטר. זורם במנגינה יפה. כששמעתי לראשונה – האם שמעתי טיפת שלמה ארצי בגוון הקולי.  הביצוע האותנטי מצליח לתאר את היחסים בין התחושות לתמונות הטבע.

 

לא בגלל הכוח אין יותר מנוח
מחכה כבר שיבוא
לא תיפול הרוח גם כשלא בטוח
הרגליים לא קלות

 
גם השיר הבא "שיבוא" – מגיע ממקומות של משאלת אמת. גם כאן קו מלודי שחובר לטון נוגה אותנטי שנישא על מקצב ואלס. מנגינה סימטרית תמה יפה, פולק סונג שרוח נעימה מנשבת במפרשיו במקצב מידטמפו. צלילים של מוסיקה מאזורי הכפר הקלטי שמתערבבים עם ים תיכוני. גוונים אקוסטיים יפים של גיטרות (אקוסטית, קלאסית), סקסופון ותזמור לרביעייה. קול דק מלא ומתכוון. שיר תקווה, והפשטות המנצחת.

בדפים שהגיעו עם הדיסק, מגדירים את האלבום של ביטון "פולק קאונטרי אמריקאי ישראלי". אני לא הייתי מעמיס עליו התחייבות כזו, אבל כשסיימתי להקשיב , נדמה לי שביטון ממש עלה על  ה"נוסחה" הזו.  

ב"מעבר לכתוב" – שירה אהבה-אהבה – הקצב וההרמוניה אופייניים לימי השבעים של להקות הרוק קאונטרי (נאמר "האיגלס") אקוסטית בפתיחה, אקורדים פשוטים, מנגינה נעימה, מעבר יפה לקצב, סגנון פולק רוק ישן, קול רך ומתכוון.

וגם בהמשך: רוח הפולק רוק האקוסטי מנשבת גם ב"נשימה עמוקה" – שיר יציאה לדרך, בחיפוש אחרי אהבה. תן לדרך לעשות את שלה. סמוך עליה, היא תזמן לך את מה שחשקה נפשך. מסוג שירי השאנטי התמימים האומרים – צא  לדרך נדודים מתווך אמונה שבאיזשהו מקום יזדמן לך דבר טוב.  פשטות מלודית שמעניקה לשיר תכונות של המנון לכל מי שבבוקר אחד חוגרים תרמיל ויוצאים לדרך. לפי הסיפורים – לא תמיד המקומות האלה בטוחים. לפי ביטון – האמונה במציאת אהבה תנצח את כל רע. שיר שמסתיים בקול אתני שבטי – עדכון אופנתי.

תקשיבו גם לבלדת פופ יפת מנגינה ורבת רגש – "הלב הפתוח" – מה שהוא מעטיר עליה באהבתו, שירתו שנישאת ברוח. וגם שקט ש"חודר בעצמות" –  מוסיקה שאינה שייכת למקום ולזמן, פולק אקוסטי עם מהלכים שיכולים לקשור אותו גם למוסיקה קלטית. ואם צליל קלטי התזמור ל"שרה" שיר אהבה נואשת של בוב דילן שביטון תרגם – הוא ממש משם, משדות המוסיקה הקלטית.

הרב קוק העניק השראה לשיר המסיים גם הוא ברוח פולק קאונטרית– "הצופה לטובה" – ביטון שר על הטוב המוחלט, שילוב של כינור ובנג'ו מעביר לדרום האמריקני. לא ממש שיר אישי אבל ביטון לוקחו בריגוש לחלקתו.

שנחזור להגדרות? אכן – תערובת של עברית ופולק אנגלו אמריקני, הפשוט הזה,  לעיתים התמים הזה שקורץ מחומרים מלודיים פשוטים ויפים, מעיבודים אקוסטיים פריכים, מהבעה של פיו וליבו ושווים.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

4 תגובות

 1. למיכה המוכשר, אנחנו באריזונה ארה"ב לפני שיצאנו לשליחות הצטיידנו בדיסק (יש לנו את כל הדיסקים שלך) ומאוד נהנים להאזין לו, זה נותן לנו הרגשה של בית (ישראל…) שיהיה מוצלח במופע בזאפא, מחכים שתגיע גם לארה"ב….

 2. קראתי בהתרגשות גדולה את שכתבת, הטבת לתאר את המוסיקה מתוך המקום המאוד מקצועי שלך, ואני רוצה להוסיף כאוהבת מוסיקה עברית מכל הזמנים והשנים בשבילי מוסיקה היא שפה המאפשרת לילהביע, לחוות כל סוג של רגש … הצליח מיכה בשירה המדהימה ונוגעת להוסיף אוצר מילים לשפתי… לרגל ההשקה ברכות ושולחת זר ענק התרגשות מהולה בשמחה גדולה על יוצר ענק….

 3. מאשרת מילה במילה ..גם לי יצא להגיד למיכה שאני שומעת בקולו קצת שלמה ארצי .
  מיכה ביטון זמר כובש הן באישיותו והן בקולו האלוהי,העמוק והממכר.
  ועכשיו השירים מככבים בכל חוג לריקודי עם בארץ ובעולם והפכו להיות שם דבר.
  השיריקוד שחוברו :במקום פרידה,שיבוא,מעבר לכתוב ותוף וכינור.
  אוהבת את כל השירים …אך השיר שלי הוא:מעבר לכתוב!

 4. מיכה ביטון אתה ענק!! יש לי את הדיסק נשימה עמוקה
  וכל מילה שיוסי חרסונסקי כתב.. מדוייקת.. ולי יש להוסיף אתה הכי מרגש בעולם..נתראה בזאפה תל אביב ב22/8 מחכה כבר "שיבוא"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות