"עולם בתוך עולם"

דין דין אביב

בית מיומנה יפו
4/5

מכל המילים שקראתי לקראת המופע החדש של דין דין אביב בחרתי במילה "מתפרץ" (בדף יח"צ שהגיע לעיתונאי נכתב: "שורשיות וחום המתפרצים יחדיו") זו הייתה התחושה אחרי השיר האחרון "יום בא לי", שיר של עולם בתוך עולם – מהודו ועד אפריקה.
 "מתפרץ" – כי הייתה תחושה בסוף הערב של – דין דין פותחת מבערים כדי להביא את השירים שלה לקדמת הבמה, מסובבת גלובוס כדי לחבור לחגיגת וורלד מיוסיק אתנית קוסמופוליטית עתירת קצב בכל הכלים העומדים לרשותה בבית מיומנה.

החיבור לבית מיומנה הוא חלק מהסיפור. מוטיב התנועתיות המתמדת על הבמה הנמוכה. דין דין בשמלה מעוצבת תכולה ופרחונית, רוקדת באחדים מהשירים לצד יעל מלר, רקדנית מיומנת שמקרינה שמחת חיים והתלהבות. זה כמעט כל הסיפור, בטח לא דין דין אינטימית, כזו שמילות שיריה באים לספר סיפור אישי, אלא ספירות גבוהות, מולטי אתניות בהיי אנרג'י.

"שיבוא אליי מתוך הלב/ כי אוהב כי אוהב עודני … ענה לקולי מן המצולה אני לך כלה/בקול תרועה תגל נשיר ולהלל/אל אל אל אל אלי אל"… היא שרה בלשון גבוהה ופיוטית מאוד בשיר הרביעי בערב. מאז הפרויקט של עידן רייכל, דין דין עושה מאמצים לסגל לעצמה את הסגנון הכמו-אתני הזה, שפת-על, מוסיקת עולם, מרחב שאנטיי, כמעט אסתטיות מוסיקלית לשמה שחוברת למקומות שמשאירים אותך בתחושה של משהו מעבר לאישי, ועדיין אפשר לחבור לשירים הטובים של הערב – אחד חדש ומרגש – "לחבק ולגעת".

גם השירים היותר אישיים נטמעים באווירה האתנית הצבעונית הזו. דין שרה: "אף לא מילה כי כשאיתך איני זקוקה עוד למילים/ אף לא מילה כי בחיבוק שלך אשמע את כל הסיפורים" לדין דין יש כאן משהו מינורי יותר, רגיש יותר, רגוע ומרגיע יותר, ויכול להיות שהשיר הזה ספציפית אינו מגיע כפי שהיה מגיע נאמר – במופע יותר אינטימי בלי כל הטרראם מסביב.

הפרויקט של רייכל  נמצא בשני שירים – "אם תלך" ו"יש בי עוד כוח". גם דין דין תודה שרייכל קירב אותה לקונספט הרב-לאומי במוסיקה, בפתיחות, בנגיעה במקומות שהם מעבר למקום בו אתה חי, לשמחה המהולה שקורטוב של עצבות.

שמעתי את דין דין במופע "חופשייה בין עולמות" לפני שנתיים, ערב בעיבודיו והפקתו המוסיקלית של אבי ליבוביץ'. כבר אז ניסתה להגשים את הקונספט הנוכחי של מסע צבעוני בין עולמות מוסיקליים, נגיעות וטעימות של מוסיקת עולם, אוריינטאלי אפרו ויווני, עיבודים של פתיחות סגנונית (הפעם של בועז ברמן) אלא שהפעם דין דין לוקחת את זה הרבה יותר לכיוון של שאו מוסיקלי אקלקטי מולטי אתני ססגוני ורב אקשן, כאשר הויזואליות מקבלת מימד לא פחות דומיננטי מהמוסיקה.
דין דין עסוקה היום בלהעניק לשירים נפח ותפאורה חגיגית מרהיבים, שלפעמים באים על חשבון הגשה אישית יותר, אבל זה בדיוק מה שדין כנראה רוצה  – יותר רביו מוסיקלי וורלד מיוסיק קצבי וצבעוני עם הפנים לבידור מאשר ערב אינטימי מעודן. מבחינה זו – יש לה את זה.  

 

דין דין אביב – שירה כלי הקשה וריקוד; הראל שחל – כלי נשיפה; אסף חכימי – גיטרה בס, קונטרה בס; יוני אמבר/יניב טייכמן – גיטרות חשמלית ואקוסטית; שרון פטרובר – תופים; יעל מלר – ריקוד, כלי הקשה ושירה; מינה מארי – אקורדיון ושירה.

 

שירים: סודותיי, מסע, משמעויות, שיבוא לי, אף לא מילה, ספרי לי, היונה הלבנה, מוכרת לי, אבותיי, לחבק ולגעת, אם תלך, חולמת, היידה, אדם, יש בי עוד כוח, יום בא לי.

 

 

 

דין דין אביב – ראיון ושירים

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות