מזמור לאסף

ירון כהן

מילים: אסי דיין לחן: ירון כהן עיבוד והפקה מוסיקלית: משה דעבול
4.5/5

אחרי שלושת הפרקים של "החיים כשמועה" – סדרה אוטוביוגרפית על חייו של אסי דיין, אני חוזר לשיר שסקרתי לפני כארבע שנים, שאת מילותיו כתב דיין והלחין ירון כהן. השיר מתקשר היום לדברים ששמענו מאסי במהלך הסדרה: "אומרים שאני מוכשר, אבל לא מאושר, ומר נפש ומר לי מר".  זה מתחבר עם עצם אפסות היכולת להבין שאלות יסוד בחיינו בעולם הזה, מן הסתם שורש אי האושר עליו מדבר אסי.  
ירון כהן שר את התפיסה הפשוטה והכל-כך לא פשוטה של אסי דיין  יש דברים שהם מעל בינתנו. אנחנו רק חיים פרק זמן בתהיות ובשאלות, ותשובות אין. וכמו כדי לחזק – אסי דיין עצמו סומפל לתוך השיר כשהוא קורא את המילים.
דיין אומר: שאלות הקיום הגדולות נשארו שאלות קיום גדולות. לא החכמנו. לא התקדמנו. "ולא החכמתי כמו קהלת/ ואני יותר ויותר מה שפחות". מגילת קהלת עוסקת כידוע בשאלות הגות אוניברסאליות – שאלות מעמד האדם בעולם, שאלת ההשגחה והצדק האלוהי. בשאלות האלה, אומר אסי נשארתי נבער מדעת. ירון כהן חיבר מנגינה מינורית נוגה ויפה בפשטותה, שר אותה ברגש מאופק, מסלסל בטונים נקיים. מילותיו של דיין נשזרות במידתיות שאינה מורחת את השיר בסנטימנטאליות יתר. אולי המוסיקה לא "אופנתית", אבל מצליחה להעביר לא רק את התובנה, אלא גם את התוגה הנלווית אליה.

נ.ב. שמעתי אז שירון כהן ואסי דיין ממשיכים את שיתוף הפעולה ביניהם – והסקרנות מאנה להמתין. מה קרה עם זה?

 

 

בראשית לא היה כלום,
גם באחרית
ובניהם הייתי אני מהלך בארצות
כמו קהלת בירושלים.

ואני אין לי בראשית ואין לי אחרית
כמו צמח רב שנתי
וכמו שמות של מקומות
כמו הים שלא סופרים את גליו
וכמו כל המנגד הזה
ולא החכמתי כמו קהלת
ואני יודע יותר ויותר מה שפחות

בראשית לא היה כלום
גם באחרית
ובניהם הייתי אני מהלך בארצות
כמו קהלת בירושלים

 

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות