ענקית הג'אז בישראל

הלן מריל Helen Merrill

ג'אז במשכן
0/5

לבמת האופרה תעלה בשישי (19.11) זמרת  בת 80. בת 80? בדקתי שוב ושוב. אין טעות. אני מקשיב בעת הכתיבה לקולה החם, הקטיפתי. שרה Don't Explain. לא להאמין שאפשר לשמוע קול כזה ב-2010. האם אכן נשמע את הקול הזה בבית האופרה בתל-אביב?.

זה הקול שעכשיו מלטף את אוזני ומחלחל לנשמתי בדואט עם החצוצרן קליפורד בראון ב – Yesterdays. ועוד דוגמא לקשר שלה עם ביג באנד – People Will Say We're in Love עם התזמורת של גיל אוואנס. זה הקול שנמצא בכחמישים אלבומי ג'אז מאז האלבום הראשון (1954), בהפקת קווינסי ג'ונס.

היא נולדה בניו-יורק להורים מהגרים מקרואטיה. החלה את הקריירה בעודה נערת תיכון במועדון קטן בברונקס שנקרא "845 קלאב".  שמה היה אז הלן מילקטיץ' (Helen Milcetic). הימים – ימי המעבר מהביג באינס לסמול גרופס בג'אז. קולה נשמע לראשונה ב-1944 עם התזמורת של רגי צ'יילדס. בהמשך עבדה עם מי שכבר שוכנים בפנתיאון של הג'אז: ארל היינס, צ'ארלס מינגוס, תאד ג'ונס, קליפור בראון, גיל אוואנס, צ'ארלי בירד, אל הייג, ג'ים הול, אלווין ג'ונס, רון קרטר, ביל אוואנס, סטן גץ. אחת מההקלטות המוצלחות הראשונות שלה היה השיר "What's new?", שהלך אחריה לאורך שנים עד … יפן, שם היא אחת מזמרות הג'אז המוערצות והמבוקשות.
"מרקיורי" היתה חברת התקליטים שהחתימה את מריל לחוזה אורך. באלבום הראשון שהקליטה במסגרת החברה ניגנו ג'ימי ג'ונס על פסנתר, קליפורד בראון בחצוצרה, מילט הינטון בבס ואחרים. אחרי ארבעה אלבומים ל"מרקיורי", עוברת מריל לאירופה. היא מקליטה אלבומים באיטליה, צרפת, נורבגיה. ללוח ההופעות שלה נכנסת יפן. יותר מזה: ב-1967 היא עוברת להתגורר בטוקיו. רק ב-1972 חוזרת מריל לניו-יורק וממשיכה להוציא אלבומים עם טובי הנגנים.
Leonard Feather היסטוריון ומבקר הג'אז הנודע כתב בספרו The Book Of Jazz, From Then 'Till Now – "זמרות מעטות הראו איכויות ג'אז אמיתיות. שרה וון קירבה את הגבולות בין ג'אז לפופ. נט קינג קול היה זמר פופ עם נגיעות ג'אז מצוינות. לפגי לי ולהלן מריל היו האיכויות הג'אזיות האמיתיות, הגוון הקולי הלם הזה, החוש לפיסוק (פרייזינג) ואיכות נשמה שהעניקו להן ברגעיהן הגדולים יופי המשתווה לזה של בילי הולידיי"

בקונצרט בבית האופרה תופיע מריל עם הרכב הכולל את טד רוזנטל – פסנתר, שון סמית' – קונטרה בס, טרי קלארק – תופים במבחר סטנדרטים שמריל ביצעה במשך השנים.

הלן מריל 1988 – טוקיו

helen Merrill In Israel

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות