"יותר ממני"

ארקדי דוכין

הליקון
0/5

אוספי "בסט אופ" הם בדרך כלל מחזור צפוי של שירים שעשו הרבה סיבובים על הפטיפון והקומפקט וגם בהופעות. לא משהו לריגושים חדשים.

מה שכן מרגש בדיסק הראשון מהאוסף הכפול הוא  "מי אוהב אותך יותר ממני", שארקדי הקליט לכבוד האוסף, שמזכיר את השיר הראשון של הדיסק השני, "אם את לבדך", בטון המינורי שלו.

על הדיסק הזה (השני) יש הרבה מה לספר. הוא נקרא "אוסף פרטי", שירים שיצאו כתקליטי שדרים ומופיעים לראשונה על גבי תקליטור, חומרי גלם, הקלטות נדירות וסקיצות. בדפי הפרומו הוא מוגדר כ"מסע דוקומנטרי". ב"אם את לבד", ארקדי מגיע לשיאי הרגש הרומנטי, שיר מתחילת השמונים. לפי גרסת 2004, היה כדאי להמתין עשרים וכמה שנים כדי להקליטו.

ארקדי הוא מהיוצרים היותר מעניינים ונדירים בפופ המקומי, הוא לקח את הקלסיקות הרוסיות כמו שירי המשורר ולדימיר ויסוצקי וחיברם לביטלס ולפינק פלוייד ובעברית. הבלדות שלו הן שילוב בין הפילוסופי לרומנטי. שירים של מערבולת רגשות בין דמע ושחוק, פחד ובלבול.

 תחילת השמונים, על רקע תל-אביב והנתק מהוריו, ארקדי שר וצורח "אין לי רגש ולא תחושה" ", שיר שהוקלט על טייפ 4 ערוצים, עם השפעה של סגנון ה"ניו ווייב" מהאייטיז. "הצילו" מ-1986 הוא שיר מצוקה של החברים שאו-טו-טו יהפכו ל"החברים של נטאשה", ויקליטו את השיר מחדש עם תכנות תופים בסגנון האלקטרפופ ששלט באותה תקופה. "לה לה לה" ו"יש לי תחושה" הם סקיצות מ-1988 על מלך הדיפרסיה ועל תחושת אבדון.

יש עוד הפתעות: הביצוע הדרמטי ל"אני לא אוהב" לפי ולדימיר ויסוצקי בעקבות מפגש שהיה לו עם לואי להב, גם קאבר שהוא עשה ל"ליצן קטן שלי" לפי שרה לוי תנאי, וגם שיר מאפן "העט שלי היא כמו חרב" שהוא ומיכה שטרית הקליטו כדי… להשתחרר מהסכם עם חברת התקליטים.

נכנס גם "כתונת הפסים" של מאיר אריאל שהוקלט ע"י זמרי ישראל לפרוייקט של גל"צ כמחאה על היחס משפיל  לאתיופים. 

 ארקדי  ברוסית? זה בא  עם סערה רגשית בשיר "שתי ערים" של יבטושנקו.

הקלטה נדירה: ברי סחרוף ואהוד בנאי שרים איתו "הבלדה על האיש שהחליף הירח" בפסטיבל "אהבה" בים המלח 1997.

הדיסק הזה (השני) הוא ראשוני, מציג את ארקדי בסיפורים הכי אותנטיים שלו, בשירים שנוצרו על רקע מצבי רוח, כתרגום זרם תודעה. בשביל הדיסק הזה כדאי ללכת על האוסף כולו.

ראיון וידאו עם ארקדי דוכין

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות