מתחיל מחדש

הראל מויאל

Play
3.5/5

"מתחיל מחדש" הוא שם מעט בעייתי לאלבום של יוצר-זמר צעיר, שלמרות התחושה שהוא נמצא כאן כבר הרבה – עדיין מסלולו קצר כדי לדבר על "התחלה מחדש", גם אם מדובר ביציאה ממשבר כלשהו.
נכון יותר היה להדגיש את ההמשכיות. כזמר בעל כישורים טבעיים שהוכחו בכוכב נולד ומאז כוכב נולד – חובת ההוכחה על הראל מויאל, שיש לו חדש או מה לחדש כהמשך, לא כהתחלה. ויש לו, משהו שאינו קיים דווקא בשיר הנושא את שם האלבום – השיר "מתחיל מחדש", שאמנם עוסק בפער בין העבר לפתיחת דף חדש (עד עכשיו שרף זמן, חי בתוך עולם של שקרים ועטיפות יפות, אבל עדיין שר ומנגן) ההתפקחות תהפוך הקערה על פיה, הוא מבטיח, והעיקר שיש לו בשביל מי. לא טקסט שמצטיין בעומק.
זה לא השיר שאכן מעיד על "הדף החדש" – מויאל מסתפק כאן בעממיות יפה, חיבור הסלסול הטבעי עם תזמור קלטי ריקודי. אם כי הקומבינה בהחלט מיוחדת – פיוז'ן קלטי ים-תיכוני משמח לבבות, מוסיקה עממית יפה ובלי ציניות, והיכולת לסלסל בסולם גבוה.
אם יש כבר כאן משהו חדש – הרי זהו צמצום הפער בין הזמר ליוצר והמעבד. כלומר: יש כאן שירים אחדים שמראים כי מויאל מנסה לעלות על מסלול אמצע הדרך מלודי מאוד שמדגיש את ההתמקצעות שלו כמוסיקאי שיודע להתאים לעצמו שירים.
הנקודה היא שקיימים פערים בין השירים עצמם: עוד בטרם האלבום, שמעתי את ארבעת הסינגלים שיצאו: ההתרשמות הייתה שהבחירה המוצלחת ביותר הייתה דווקא השיר היחיד שאינו שלו –"רציתי להיות" של קרן פלס, מותאם ככפפה למויאל, שר אותו ברגש יפה.
לפני שאגיע לעוד שניים-שלושה שירים טובים נוספים, כדאי לציין את הניסיון של מויאל לקשט את המוסיקה שלו במוטיבים אתניים למכביר בעיבודים לכלים אקוסטיים – מנדולינות, חליל אירי, כינורות ואקורדיון. השילוב בין מוסיקה ים-תיכונות לניחוחות איריים מייצר בד"כ צליל שמחניף לאוזן. מבחינת הטקסטים – מויאל מהלך בין הטקסט הגבוה והנשגב, בין הפיוט לשפת העכשיו מה שאינו תורם לאחידות ולאמינות.
"אושר" הוא שיר שטחי בלשון גבוהה, שכל מה שנותר ממנו הוא העושר התזמורי, "עכשיו תורך" – מיוחד יותר במתח הדרמטי (מויאל פונה בגוף שני למישהו בעל קשר אישי) "עדיין כאן" הוא שיר בסולם מינורי נוגה שמנסה לגעת במשבר אישי מול סביבה עוינת ("האויב עוד ער") תוך ניסיון להתנחם ב"אתה עדיין כאן". הסלסול הטבעי היפה מגיע ל"עד אשוב" – שיר אהבה שלוקח את מויאל לעולם של מליציות מתיפייפת ולא משכנעת כמו "קולך קורא לי לחזור בת מלך". ב"יחידה רעיה" גולש מויאל לשפת הפיוט (רבי דויד חסין), סלסול נאה אבל השיר לא מצליח להתחבר.
לעומת זאת ב"בגללו" חוזר מויאל לשפה פשוטה – "זה החורף הראשון שלך לבד" ו "בגללו את לא נרדמת" המוסיקה בשיר הזה לוקחת את מויאל למקומותיו התחושתיים-דרמטיים שהוא שוחה בהם כמו דג במים. הוא יודע לטפס בסולם הרגש, להפעים את ליבו. כנ"ל – "כמו נצח" – פניה בגוף שני לאהובה שתוותר עליו ("אל תתני לבדידות להיות חברה לך הלילה") וכאן זהו מויאל מלודי נאמר בנוסחי עידן רייכל עם עבוד מאוד יפה בהשראה של מוסיקה אירית.
השירים המוצלחים הם השניים שמסיימים – "קרקס", והנה שיר שסוף סוף מצעיד את מויאל למקום אישי חדש, שנסון, סיפור, מנגינה קסומה. רומנטיקה לא נמרחת. צליל אקורדיון פונקציונאלי. שירה שהיא מויאל. "עיר מלאת שקרים" – וגם כאן שיר שהוא מויאל של שירה רומנטית מהורהרת, משדרת את תחושת הגעגועים במנגינה ובטון צובטים.
לא פשוט להגיע לאלבום קוהרנטי, שכל שיר הוא המשך של קודמו, בלי מליצות ובלי פיוטים, אבל עובדה היא שמויאל כן מסוגל לחבר ארבעה שירים טובים ולהישמע כמתחיל משהו מחדש.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

23 תגובות

 1. רציתי להוסיף תגובה טובה על האלבום
  אבל משהו עצר אותי רק לי נראה שאת כל התגובות כתב אותו אחד?

 2. דיסק פשוט מדהים אני נידהמת מעוצמת הכישרון של מויאל -הוא ראוי להרבה הרבה הרבה יותר הערכה ופירגון ממה שניתן לו הוא פשוט מחונן ומתוק אמיתי .אהבתי .

 3. בגללו כן ניכנס למצעד זה לא אומר כלום .השירים מעולים מעולים הכל מכור בתקשורת מרש אף פעם לא פירגנו לו .אבל מה לעשות הראל מויאל כאן מוכשר חתיך וכישרוני

 4. אני בשוק שהשיר לא נכנס למצעד , וואי איזו בושה , גם שני הסינגלים הראשונים בגללו ולה,לה לא נכנסו למצעדים בושה ,לצערי אני מסכימה עם 18 בחירה גרועה של סינגלים , באלבום יש שירים פי עשר טובים מהסינגלים שיצאו לרדיו,
  ממליצה לכולם לא להתייחס לפי מהשייצא לרדיו כי האלבום מקסים והשירים מדהימים , האלבום מתנגן אצלי כבר כמה ימים בלופ.
  מקווה שבכל זאת הראל יצליח כי מגיע לו.

 5. קשה לחוש את הראל מויאל פתאום בטעם אחר
  "יוצר-זמר צעיר" הצעיר כבר מתבגר…
  נדמה שהיה חסר משהו באלבום בכל מקרה יש שירים מצוינים.

 6. גם אני לא חושבת שהשיר הטוב ביותר הוא השיר של קרן פלס, השיר לא נכנס למצעדים היום והוא לא מושמע ברדיו, כנראה שעורכי המוזיקה גם לא התחברו והתלהבו חבל, לדעתי עשה שגיאה בבחירת הסינגלים כי אף אחד מהם לא ממש הצליח , הוציא ארבעה סינגלים פחות טובים ולא ניתן מהאלבום להוציא סינגל נוסף (ארבעה זה המקסימום) ובאלבום שירים הרבה יותר טובים ומדהימים חבל.
  מקווה שהקהל רוכש את האלבום כדי להעריך את הכשרון של הראל ולא שמעו רק את הסינגלים שיצאו לרדיו.

 7. יוסי נשמה…מה יהיה?……. במאמר הכתוב על השיר של "מתחיל מחדש" אמרו לך על זה שבהקשר שאתה מתכוון "ההתפקחות תהפוך הקערה על פיה" המילה התפכחות זה בכ' ולא בק'!! כנראה שגם אתה לא מתחדש בכלל… 🙂 חחח די להסתכל בגוגל ולראות שהוא כותב "האם התכוונת ל-התפכחות תהפוך הקערה על פיה"….

  קיצור האלבום מדהים!!! ולא כזה מזיז לי מה המבקר הנכבד חושב לו…….ולא נראה לי שאי פעם זה גם הזיז למישו…סבבה כתבת ביקורת….לא יודע עד כמה היא רלוונטית 🙂

 8. יש לי את 2 האלבומים הקודמים של מויאל שהם יפיפים האבל האלבום הזה פשוט ממיס וממכר יש בהראל מויאל משהו שונה וטהור. הקול שלו פשוט ממיס בתוך השירים מקופלים מסרים ותובנות והמנגינות פשוט ממיסות .הראל מויאל הוא בהחלט הדבר הבא -אבל לתווך ארוך הוא כאן כדי להישאר . המון הצלחה

 9. אדון חרסונסקי הנכבד אתה טועה ומטעה בביקורתך על הראל מויאל , אתה ביקורתי מידי אך לא ציני לא נתת מספיק הזדמנות לדיסק החדש ולצערי גם לא הקשבת לו קשב רב [ הרי אתה שומע עשרות דיסקים ושירים לדעתי אתה לוקה במה שכולם לוקים בחיפזון להגדיר ולקבע את השירים , לידיעתך הראל מויאל משתמש בכלים אקוסטיים ובהשפעות איריות ושילובם בים תיכוני כבר מהדיסק הראשון , אוכל לציין בשמיעה שלישית שהדיסק החדש דומה מאוד לקודם במירקעם המוסיקאלי שלו, יש לתת צ'אנס למלחין וזמר מוכשר שהוא בתחילתו למעשה.

 10. לפי דעתי הדיסק של מויאל מהמם התענגתי מכל שיר יש לו קול ממיס מילים שחודרות ללב מנגינות ממיסות הוא זן נדיר באמת

 11. הביקורת מבלבלת ומבולבלת ובניגוד לאלבום הנפלא הביקורת לגמרי לא מגובשת , לאלבום המדהים הזה מגיע הרבה יותר.
  את האמת לא אהבתי את התגובה של מירי מ-8 אני חשבתי לתומי שאצל הראל הכל אומנות נטו, מסתבר שגם אצל הראל כמו אצל כולם זו הרבה עבודת יחצנות כנראה שאי אפשר בלי זה, ולא אהבתי שבעמוד הרשמי שלו בפייסבוק פרסמו שניתן להזמין את הראל להופעות בחתונות כולל מס' טל' של היחצנית שלו חבל זה די מוריד ממנו , לא ידעתי שהוא מופיע בחתונות מאכזב.
  אבל אני כן מאמינה שהאלבום הזה ימכור טוב ויצליח והראל גם יצליח עם סיבוב הופעות גדול כפי שהוא הבטיח.
  בהצלחה הראל.

 12. הראל מיוצג במקום טוב ככה שאני מקווה שהוא יצליח כמו שצריך וששום חברת תקליטים לא תיפול באמצע הפצת האלבום כמו שהחברה של האלבום לבדי נפלה אלבום מדהים ומיוחד!!! הראל מויאל זמר בחסד עליון והשיתוף שלו עם קרן פלס מדהים!

 13. גם אני כמו 5 לא אהבתי שהביקורת הכי טובה נתת לשיר של קרן פלס גם כשיצא כסינגל.
  האמת הביקורת לא הכי מובנת אם אהבת או לא? בכל מקרה הביקורת האמיתית כמו שכתבה 6 הוא הקהל , אני מקווה שהפעם הקהל יאהב ויקנה את האלבום ויגיע להופעות כי בעיניי האלבום מאוד יפה ומאוד מגובש.

 14. גם אני לא מסכים איתך, לא אהבתי את הביקורת , האלבום הזה היה צריך לקבל יותר משלושה וחצי כוכבים ,ולקבל יותר תשבוחות מקווה שהקהל יתחבר הפעם להראל מויאל ויקנה את האלבום וזו תהיה הביקורת האמיתית.

 15. אלבום מעולה! אין ספק בכלל שמבחינה מוזיקלית הוא מוכשר ברמות שאין לנו בארץ כמעט. בהחלט ראוי להערכה הרבה יותר גדולה!
  מומלץ בחום לקנות את האלבום!

 16. הביקורת קצת לא מובנת, כן אהבת? לא אהבת? הרבה טקסט שבסופו לא מבינים האם הביקורת טובה או לא.. בכל מקרה, למיטב הבנתי, הביקורת די טובה. בתור אחד שקנה את הדיסק, אני מעיד על כך שהראל מויאל צריך לקבל הרבה יותר הערכה ממה שהוא באמת מקבל, בחור צעיר ומוכשר, כותב, מלחין ומעבד קצת מעבר לכל הפשטות הים תיכונית הנוראה שמככבת בתחנות הרדיו. אני צופה לו עתיד, אהבתי מאד את האלבום, במיוחד את קרקס ועדיין כאן. שירים מהלב. חשוב לציין את גוון הקול המיוחד של מויאל שעושה את העבודה. ישר כוח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות