מסיבת רוק נ' רול במחווה ללס פול Rock 'N' Roll Party

ג'ף בק Jeff Beck

לב גרופ מדיה
4.5/5

ג'ף בק, שהלהיב אצלנו באוקטובר 2010, שמע לראשונה את גיטריסט הג'אז קאונטרי האגדי לס פול ברדיו כשהוא היה בן 6 בלבד. כעבור שנים הבין כי בצליל שלו, פול המציא את הגיטרה מחדש. בק נזכר שבמהלך השמונים הזמין אותו לס פול לתה אנגלי באחת ההזדמנויות שדרכיהם הצטלבו. אלא שראשו לא היה טרוד בסמול טוק על ענייני דיומא. הוא התעניין בעיקר בגיטרה הלבנה של פול עם מיקרופון צוואר הברבור Swan neck microphone. "לס הבין לפי המבטים שלי במה אני מתעניין" בהמשך התיידדו. לס ביקש מבק להצטרף אליו באחת ההופעות לנגינה משותפת.
עכשיו זו כבר הצדעה: הקונצרט שערך לכבודו יונק ממקורות ההשראה של ראשית הרוקנ'רול, מאמני רוק כריצ'ארד הקטן, בו דידלי. לדברי בק, לס פול היה הראשון שהבין איך מקליטים גיטרה. הצליל שלו היה שונה מהצליל שנשמע בהקלטות אחרות בתקופה ההיא.
משך שנים, מתוודה בק, חיפש הזדמנות להודות לו על ההשראה והידידות ביניהם, והוא בחר לקיים את מופעה התודה במלאת לגיטריסט 95, במועדון שלס פול הופיע על בסיס קבוע Iridium Jazz Club בטיימס סקוור ניו-יורק והמשיך לנגן כל יום שני נשך 14 שנים עד מותו באוגוסט 2009.
את הערב שנערך בחסות "גיבסון גיטאר" ובכיכובה של הזמרת אימלדה מיי, הקדיש בק לאחדים מלהיטי הרוקנ'רול האהובים עליו מהחמשיים והשישים כדי ליצור מסיבת רוקאבילי (*) עם חבורה מרתקת של אורחים ביניהם Brian Setzer, הגיטריסט והזמר מלהקת "סטריי קאטס" מי שהתמחתה בסגון הרוקאבילי, Gary US Bond, זמר הריתם נ'בלוז בן ה – 72 שמצטרף מסיבה בעיצומה בשיר שנקרא "ניו-אורלינס", וברשימה גם נגן החצוצרה Trombone Shorty מניו-אורלינס. מסיבת רוקאבילי של אגדות חיות וכוכבים חדשים.
בין השירים קלאסיקות שלס פול הקליט עם מרי פורד כמו How High The Moon וגם – Vaya Con Dios ו – 'Mockin' Bird Hil לצד סטנדרט'ס רוק כמו Twenty Flight Rock ו – Walking In The Sand עם סולו גיטרה מפיל. וגם ביצועים מדליקים של Peter Gun, ו – Apache ו Sleep Walk הנצחיים.
בניגוד לאריק קלפטון ולפיטר גרין, שמצדיעים לבלוז הישן והטוב, אכן מכוונן יותר להשפעות הקאונטרי על גיטריסטים מתחום הרוקאבילי, אבל האלבום הזה הוא כל כך מגוון שמה-חשובות-ההגדרות. אני הולך על הנאה נוסטלגית צרופה של מסיבת רוק מלהיבה שמשיבה רוח חזקה מהימים ההם.

* רוקאבילי Rockabilly הוא סגנון הרוק השורשי שהיה פופולארי מאוד בשנות ה-50 המאוחרות, בעיקר בארצות הברית. הרוקבילי הוא שילוב של רית'ם אנד בלוז, בלוגראס, וקאנטרי. במקרים רבים הושפע הרוקבילי גם מסגנון הגוספל, כמו למשל בשיריו של ליטל ריצ'רד. לעומת הרוקנ'רול, שבא והתפתח בעקבותיו, הרוקבילי הוא בדרך כלל בעל צליל פשוט ומשלב זמר, ושלושה כלי ליווי נוספים: גיטרה אקוסטית, גיטרה חשמלית, קונטרבס ותופים. סגנון הרוקבילי נוצר והתפתח במהלך השנים: 1955-1956, והיה פופולארי בארצות הברית עד לסוף שנות החמישים. אירועים אשר השפיעו על דעיכתו היו, בין השאר – גיוסו של אלביס פרסלי לצבא ומותו של באדי הולי בתאונת מטוס.

Rock 'N' Roll Party (Honoring Les Paul)

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות