מהריגושים למציאות

בית ספר למוסיקה

0/5

אני כבר חושב על צוות המורים הבא ב"בית ספר למוסיקה". שלמה ארצי יסכים? פורטיס? עמיר בניון? שלושים ושבעה אחוז רייטינג? מי יתווכח? מי יעמוד מול נתונים כאלה ומול חגיגת ענק של משפחות מתוחות, התרגשויות והיסטריה לאומית? ראיתם? יש לכוכב נולד רף חדש…
תוכניות מציאות לגילוי כשרונות מתפשטות כמו שריפת ענק ביערות, שגם סופרטנקים לא יוכלו לכבות. עוד מעט The Voice, אייל גולן, כמובן – כוכב נולד עונה נוספת.
למה לכבות? מה רע? לא הכל רע, אבל כשתרבות הקאברינג והריגוש הופכת פרצופה של המוסיקה ושל המדינה עם רייטינגים מטורפים, אז אני אומר – יש כאן בעיה. המלחמה על קיום טלוויזיה מצליחה ומרוויחה היא מציאות שמולידה עוד תוכניות ראליטי מוסיקליות, שהן מציאות לא פשוטה לתרבות המקומית. מה יעשה יוצר זמר אלטרנטיבי גאון ומוכשר (אבל עלום שם) מול של ילד בן 9 שמסעיר מיליון וחצי צופים?
האם הייתי שולח את הילד שלי לתוכנית כוכב נולד לייט המתחפשת לבית ספר עם מורים-כזמרים-כוכבים, ועדה פדגוגית וכו'? האם נפשית הוא יוכל להכיל את ההצלחה, ומה ההשפעות לטווח ארוך? זה נשמע כמו מעבדת ניסויים ראשונה מסוגה עם ילדים שפנים, שמי יודע מה יהיה עליהם בעוד כמה שנים. מה, לא די ב"כוכב נולד" כדי לגלות את הזמרים העתידיים של ישראל? לא – כי עוצמות הריגושים עם ילדים – מוכפלות ומשולשות.
ריגושים: נדמה לי שלמושג "ריגוש" לא היה עדנה כמו ב"בית ספר למוסיקה". אחרי שראיתי את תוכנית הסיום – כמעט גנזתי את הספקות שקיננו בתוכי. מי יכול לעמוד מול דמעות שזולגות מעיני המורים, מעיני אנשי הועדה הפדגוגית, מעיניהם של בני המשפחות הגאות. מי יכול לעמוד מול ילדים מרגשים?
לפחות הילדים ששרו בתוכנית הסיום נראו אותנטיים. ראיתי בהם איזשהו אינגריטי, שאינו מרגיש כאילו אמא ישראלית אובססיבית עומדת מאחוריהם. 
חלק לא קטן מהילדים הוכיחו יכולת לשיר שירים לא רק טכנית, אלא העניקו לביצועים יופי פנימי. ליבי פנקר (13.5) – ב"סליחה" של מנור את כספי – כמה מדויקת ומרוכזת, וגם הצליחה לחוש את העצבות שבשיר. קטלין אליגדו (11) שרה On My Own, והגיעה לרמות של ניקה קוסטה, הילדה שביצעה השיר במקור. לשלו מנשה (11) יש תכונות מולדות של זמר, לא רק מבחינת היכולת הטכנית הגבוהה, השליטה והשימוש הנכון בקול, אלא גם ההבנה של מה שהוא שר. הביצוע שלו ל"ניצחת איתי הכל" של עמיר בניון הרים את השיר לפסגה חדשה. שי המבר (13) ששרה "בדידות", במקור שיר צרפתי של סרז' למה, המוכר מיזהר כהן, נראית בשלה ל"כוכב נולד" ואפילו לאירוויזיון. כמובן מישל כהן (13.5) ששר "אל תשליכני לעת זקנה". טכנית – נדיר, תגלית מכוכב אחר, כל סופרלטיב מתאים. אקרובטיות קולית מולדת, מוסיקליות עילאית. קשה להאמין שילד בן 13 מגיע לרמות כאלה.
מה הוא עושה עם זה מהבוקר? שאלה לא פשוטה, שתלווה רבים מהילדים, שזכו לחשיפת ענק. שבוע-שבועיים הם יחתמו למעריצים. אחר-כך חוזרים לשגרה, כי עדיין מוקדם ללכת על חוזים וכו' כמו ב"כוכב נולד". זו כבר שאלה שתעסיק את ההורים, שהסכימו לחשוף אותם בגדול. ובינתיים, אחרי אחוזי צפיה כאלה, רק עניין של זמן עד שנקבל עוד תוכנית ריאליטי לגילוי זמרים מ ר ג ש י ם.

מישל כהן – אל תשליכני לעת זקנה

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

5 תגובות

  1. כשמדובר בבי"ס מן הראוי שהכתוביות תכתבנה ללא שגיאות כתיב. את המורה יהורם גאון צריך ללמד שמי שכתב את תהילים הוא שלמה המלך ולא דוד. כמו כן במילות השיר " את חכי לי" יהורם לא תיקן את מישל באשר למילת הגוף "היצלתיני" ולא "היצלתני".

  2. יוסי לא אמר על אף זמר מבוגר מכוכב נולד שהוא בעל מוזיקליות עילאית…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות