הקו נמחק

שגיא צורף

היי פידליטי
4/5

שגיא צורף מרגיש נבוך, מתוסכל. משהו משובש בעולמו, משהו השתבש בסביבתו מכל בחינה.. בואו נחזור לבסיס האם של מי אנחנו, מה אנחנו, על מה ולמה. הוא חוזר בנאיביות לעסוק בשאלות יסוד במושגים של "יופי" ו"טוב" בשיר "יופי", הוא מביע את צערו בנושא המוות מנקודות מבט שונות ("משפחות") וגם מגיע עד נושאים שברומו של עולם: האם הרצון האלוהי הוא שמכתיב וקובע את אופן ההתנהלות האישית שלנו בחיים, את נתיב חיינו – בשיר הסרקסטי – "שהכל נהיה בדברו". הוא מוחה על טשטוש הקווים המבדילים בין יושר (הגינות, צדק, טוהר) ובין מושגים של הצלחה, אמונה, תהילה. ("הקו נמחק")
קולו המנלכולי-מתקתק-מזוכך. נדמה לי ששגיא צורף לא יתנגד שלא נגדירו "זמר" במובן השגרתי של המילה. זוהי מטרתו לא להימצא ממש בפרונט, אלא מעט בגב השירים. לא ממש "בועט" אלא אף מרכך, למרות שהנושאים אינן דורשים ריכוך. מעניק למילים קווים מלודיים רכים-מיוחדים, בהפקה אלקטרונית פונקציונאלית. מוסיקה שאינה מחניפה, לא מנסה להיות להיט, מעוטרת צליל אווירה אלקטרוני שמשמש פס קול של אווירה לתובנות היוצאות מהשירים.
מול השירים ההגותיים, שילב צורף שירים נרטיביים בגוף שני (פניה לדמות נשית) – ב"ברלין", שיר מלודי מקסים – במקצב מידטמפו טעון מתח, המתאר ביקור בברלין כדו-קרב בינו ובינה. הסיום מעוטר באפקט של צפירה מרטיטה.
כמעט באווירה דומה – "בחרת לשכוח" – על יחסים בינו לבינה, והבחירה שלו לא להגיד את האמת כדי לא לפגוע בה. גם השיר הזה מעוטר בצלילים אלקטרוניים שטוענים את הנרטיב מסתורין. ועוד שיר הפונה "אליה" – "מטוסים חושפים כנפיים" – על שנוטשת את כל מי שאוהב אותה. השיר  הזה אינו מהחזקים בדיסק ממש כמו ש"כל מה שחלמת". (הוא שר לה – יש לך הכל: את יפה-חכמה, אז תשחררי, תצחקי. תאהבי) נשמע סתמי, פרוזאי, חסר קמצוץ של מקוריות, למרות היות קליט מלודית.
שגיא צורף יוצר מהסוג האחר,מסוגנן בדרכו המופנמת-מסתורית משהו, גוונים מלודיים והפקה שמייצרים קו אפרורי אחיד שעובר לארך הדיסק. אמרנו "אלטרנטיבי"? למי שאוהב הגדרות – בבקשה. אבל מעבר להגדרה זוהי מחמאה.

מילים ומנגינות: שגיא צורף. הפקה מוסיקלית: יובל שפריר, שגיא צורף

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות