קמילה אדמה

אדמה

קמילה

הפקה עצמאית
4/5

האלבום מסתיים ב – Intro ל"אדמה", קטע אינסטרומנטאלי בעל מגע ג'אזי. תשאלו: מדוע ההקדמה לשיר מגיעה בסוף האלבום ולא לפני השיר. קמילה אינה חייבת להשיב. נשאיר אותה מעט מסתורית, נתפעם מעוד מהלך לא צפוי באלבום האתני-אקלקטי שלה, מיוחד בטעמיו האקזוטיים, במנגינות, במהלכים הקצביים, במעברים המפתיעים, בסינתזה האפקטיבית בין עברית לאזארית, האמא אדמה שלה.
הפתעת הסיום היא כמעט כמו הפתעת  הפתיחה:  Bas Kizm, מהלך מסעיר עם הדגשי בס בשפה האזארית, מוסיקת פולק בעיבוד פאנקי ויללות חתונה. אתה לא מבין לאן קמילה מובילה אותך. גם "גבר תתקדם" מעין שיר שווקים עממי עליז, עדיין אינו מרמז של המכלול.
הטון העצבני בקצב רוק בפתיחת "למה זה ככה" אינו מאותת על המונולוג הרך שמגיע בהמשך. שיר שמנסה להכיל את תמצית האכזבה מאהבה/ יחסים באוריינטציה כללית ואישית.
העונג שלי מקמילה מתחיל ב"חול"  ("אהבה גדולה בנינו לי ולך/ אבל לשמור עליה  לא ידענו") שיר אווירה, צבוע בצבעים אתניים אקוסטיים, בעל טעם של רומנסה עם מעבר קצבי/ קישוט בטעם אזרי. ובהמשך כמעט באותו הלך רוח – Sari Galin, בהדגשים אוריינטאליים, ובאותו מהלך אתני – "אסמרים" מגיע ממש בזמן, כדי להשיב רוח החפלאית  במוסיקה של קמליה, שמכיעה גם ל"תרנגולים"  קטע אינסטרומנטלי אזרי מלודי צבעוני מורכב לשירת רבים.
האלבום הולך ומתגוון בהמשך. "בוא" ("אתלטף סביב ליבך/ לופטת/סוחטת/ טיפות נשמתך") הוא השיר היותר מורכב באלבום: מתחיל בקצב רוק מודגש, ומחליף הילוך לצליל בומבסטי, חוזר ללירי והמינורי ("ניחוחותיי רשת דייגים/ הייה אסיר אהבתי לעולמים") ועובר לטנגו. יומרה? – ענקית, אבל מיוחדת. "אכזבה" ("אכזבה כמו חיה פצועה/ מתחבאת התוך בטן רכה") נישא על מקצב רגאיי בקישוט יפה של קמנצ'ה.
"אדמה" ("קחי אותי אלייך, אמא אדמה/ עייפתי מן הרעש, העצב, השממה") מתחיל בקולות מסתוריים, אבל אז כשקמילה מתחילה לשיר, זה נשמע לגמרי שיר ישראלי. צלילי עוד והלמות תופים מכינים את הקרקע לאווירת הנכאים של "מערבולת" ("כמה נשאר עד שנהרוס את כל הטוב שעוד נותר").
זהו עוד פן מפתיע באלבום הרב-סגנוני  המתעתע הזה, המציג את המלתחה המוסיקלית המרהיבה של קמילה, ועדיין משאיר אותי מעט באפלה, תוהה מי היא קמילה שמאחורי השמלות והמסכות הססגוניות. ואולי זה מה שרצתה להשיג – להיות פחות ממוקדת ולהישאר מסתורית ואטרקטיבית.

שירים: בסקיזים, גבר תתקדם, למה זה ככה, חול, סריגלין, אסמרים, תרנגולים, בוא, אכזבה, אדמה, מערבות – Intro, מערבולת, אל תלך, אדמה – Intro

עיבודים: קמילה ודורון רפאלי הפקה מוסיקלית: דורון רפאלי

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות