נבות - הניפי דגלייך

הניפי דגלייך

נבות

מילים ולחן: נבות שוורץ עיבוד: גלעד לזובסקי הפקה מוסיקלית: גלעד לזובסקי ונבות שוורץ
3.5/5

ומה אשמה העיר? נבות מאניש את ירושלים, כאילו רבב דבק בה – באשמתה. "מארמונות זהב הפכת מלכות חושך". הוא קורא לה "הניפי דגלייך עיר עייפה את סגור שערייך פתחי".
נבות בחר לעשות שימוש בשפה תנכית "נבואית", להעניק איזו אותנטיות לפנייה לעיר הקודש אשר אכזבה. אין מילה בשיר על הסיבות אשר הביאו אותה למצבה. מילים פשוטות: פספוס של שיר מחאה.
מוסיקה: ככה לא שרים היום – בטון נהי נוגה אחיד. הביצוע  משדר תוגה מדכדכת של מתאבל. שירת הרגש עיבוד המיתרים בנוסחים קלאסיים – מכילים את עומק  תוגתו.  נבות שר את אשר על ליבו. מצד שני, יש תחושה של מליציות (התיפיפות) יתר ושירת רגש מונוטונית ארכאית, שמונעות מהשיר לחלחל ולרגש.

*** המילים הראשונות של השיר "הניפי דגלייך" נכתבו ע"י נבות, לפני עשור, וסימלו את סוף הרומן עם העיר, שפעם הייתה אהבה גדולה שלו.  מאז השיר עבר שינויים רבים בטקסט ובלחן עד שהגיע לצורתו הסופית מספר חודשים לפני חגיגות היובל ל"איחוד" העיר.  נבות שוורץ, (35) חוזר בשאלה, התאהב בעיר והתרגש עד כדי כך שהתעקש ללמוד בה את לימודי התיכון שלו.   עם גיוסו, עזב נבות את העיר,  וכשהשתחרר מהצבא החליט לחזור אליה, ונרשם ללימודים באוניברסיטה העברית בירושלים.  תקופת הלימודים הייתה מטלטלת ופקחה את עיניו.  האור שהיה בירושלים הפך לחושך. העיר שחוברה לה יחדיו נראתה שסועה והפכה מוקד לחיכוך, למעוז השחיתות, לעיר אבנים שאבדה במלחמות כוח.  היום שבו התקיים המצעד המדובר של סמוטריץ – שזכה לכינוי "מצעד הבהמות"-  היה היום שבו ירושלים הפכה, בעיני נבות, מאהבה גדולה לעיר המנציחה שנאה בשם אלוהים.

ואת שאור דבק בעקבייך/ ושמך נישא על קרן עם, / שבנפשך מזמור חיים
ופזמונייך כלי מיתר,/ מארמונות זהב הפכת מלכות של חושך. / כינור לבך כמעט נדם
הן בשערייך מלחמה… / הייתכן עירי? האם אבדה תקווה?
הניפי דגלייך עיר עייפה, / את סגור שערייך פתחי, / עוד שומרים נשרים צמרות מגדלייך,
עד תרימי ראשך / עד בשמך תקראי.
ואת סגורה בחומותייך/ שיר לילך בין הסדקים. / אין נחמה לשכול לבך, / עורי עצבת שאי קולך.
הן כל שומרייך נרדמו קומי נופלת, / בחלומך עודך שבויה, / מנגינתך בי נשכחה. / הבטחת שלשירי מיתר כינור תהי…
הניפי…

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות