השדוז 3

Apache – השדוז

מוסיקה שנות השישים
/5

ב-2015 מלאו 56 שנה לשדוז (The Shadows) – להקת הרוק האינסטרומנטלית הבריטית המצליחה בכל הזמנים. היום מוציאים את המוסיקה של הלהקה בצורת שיעורי גיטרה ב-DVD, המלמדים איך אתה (הגיטריסט) יכול להישמע. ג'ון לנון אמר עליהם בזמנו, כי זה אחד ההרכבים הבריטיים ששווה היה להאזין להם לפני שהביטלס פרצו.
השדוז (תאריך לידה: 1960) הציגו פורמט ראשוני של להקת רוק – גיטרה מובילה (Lead) גיטרת קצב (Rhythm) גיטרת בס ותופים. למוסיקה של ההרכב היה ביט מאוד קצבי שכונה rhythmic bite, "קצב נשיכתי", מגוון טונים שייחדו את הצליל והסגנון שלו שנקרא גם Surf Rock.
הנק מרווין (ה – Lead) זוהה בצליל נקי מאוד עם הדהוד מאוד מיוחד ווויברטו שיצר אפקט חלומי. השימוש שלו במה שנקרא "זרוע רטט", Tremelo Arm  הפך אותו לאחד הגיטריסטים המיוחדים והמשפיעים בסצנת הפופ. ההרכב זוהה גם כנגנים המלווים של הזמר קליף ריצ'ארד. 

"Apache" הוא הקטע המוכר ביותר של החבורה הבריטית, שייחד אותם מהרכבי גיטרה מתחרים. מקום ראשון בבריטניה ב – 1960 ובעוד 7 מדינות. קטע אינסטרומנטלי בנוסח המערב הישן. השיר נכתב ע"י הגיטריסט/ זמר הבריטי, ג'רי לורדן. לורדן לא הקליט את המנגינה בעצמו הראשון שבקליט אותה היה הגיטריסט ברט ווידון. Bert Weedon, אלא שבזמן שחברת התקליטים שקלה אם להוציא אותו, הוא הוקלט ע"י השדוז. ההמשך – הסטוריה.
מה הסיבה שהשיר לא הצליח בארה"ב? – השדוז לא זכו לקידום מכירות ראוי בארה"ב, גם לא ערכו שם מסע הופעות. עברה שנה מאז הצלחתו של "Apache" בריטניה, עד שהשיר נשמע בארה"ב בביצוע נגן ג'אז דני, יורגמן אינגמן.

The Shadows – Apache

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות