חואקין רודריגו

Aranjuez, mon amour

חואקין רודריגו

עפ"י
/5

מכירים את את הקונצ'רטו דה ארנחואז, או בשמו הספרדי "קונסיירטו דה ארנחואס" (Concierto de Aranjuez) מכיוונים שונים – הקלאסי, הפופי, הג'אזי. היצירה הספרדית המפורסמת לגיטרה מאת חואקין רודריגו (1901-1999), עוררה אצל רבים מוטיבציה לפרשן אותה. מה שמפתיע הוא שרודריגו העיוור היה פסנתרן, שהעמיד את הגיטרה במרכז קונצ'רטו, מהלך נדיר מאוד בעולם המוסיקה, ועוד מבלי שהוא עצמו ניגן בגיטרה. ההפתעה היותר גדולה – הקונצ'רטו דה ארנחואז נחשב אחת מיצירות הגיטרה החשובות והמצליחות ביותר במוסיקה. היא מתאפיינת במנגינה אלמותית, בקצב ספrדי נפלא, הפלמנקו, הדו-שיח של הגיטרה עם התזמורת, בניגודים בין שמחה לעצבות – היצירה נכתבה בצל אסון אישי כבד בחייו של המלחין – לאחר שהוא ואשתו ויקטוריה איבדו את בנם הראשון. מתוך היגון הפרטי והכאב נולדה אחת היצירות האלמותיות שיצאו מספרד.
Aranjuez, mon amour הוא במקור שיר פרשנות של של ריצ'רד אנתוני משנת 1967. המילים הן של גיא בונטמפלי, המוזיקה היא על פי האדג'יו של הקונצ'רטו ארנחואז. ביצועים נוספים לשיר – הזמרות ננה מושקורי, אמליה רודריגז וז'אן פרנסואה מוריס בשנת 1988.
למטה: שני ביצועים של הקונצ'רטו עם הגיטריסטים המופלאים ג'ון ויליאמס, ציק קוריאה משלב את הקונצ'רטו ביצירתו Spain, זמר הג'אז אל ג'ארו בגרסה ל – Spain. בהופעה חיה. ריצ'ארד אנטוני – Aranjuez, mon amour

ג'ון ויליאמס (גיטרה) – הקונצ'רטו דה ארנחואז

פאקו דה לוסיה (גיטרה) – הקונצ'רטו דה ארנחואז

צ'יק קוריאה משלב הקונצ'רטו דה ארנחואז ביצירתו Spain

אל ג'ארו –  Spain

ריצ'ארד אנטוני – Aranjuez, mon amour

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות