תתארו לכם אוסף שירים משולש

שלמה ארצי

הד-ארצי
4/5

תתארו לכם אביב בלי שלמה ארצי. יש מצב? תתארו לכם קיץ בלי שלמה ארצי בקיסריה. יש מצב? איך שר ארצי בדיסק הראשון מבין השלושה: "פחד שבא למות".
הימים טסים, אנשים מתחדשים, אבל אנחנו חייבים ארצי באביב, בקיץ, בחורף להגיד – אתמול היה טוב ויהיה גם מחר. זקוקים למנת צלילים טעוני געגועים מרומנטיקן ישראלי בלתי נלאה. סוג של שרידות מקומית.
52 שירים התערבבו להם בשלושה דיסקים. כלומר – עוד אוסף של שלמה ארצי. עוד תמהיל שנערך לפי "ראש" מסוים. מי צריך עוד אוסף של ארצי? ומה מהות התערובת הזו?
ככה: לאוהביו – כמעט כל שיר זיכרון בלתי נמנע. גם אני מזן המתרפקים על שיריו, אם ללכת על גילוי נאות – גם לזכר ימים ששלמה ארצי ואצ'י שטרו, נגן הבס המיתולוגי שלו בימי עלומיו, לקחו אותי בטנדר ישן להופעה, פירקו ציוד, סחבו אותו לתוך האולם (ברמת אביב) ואני עמדתי שם, התבוננתי בשני פועלי במה מיוזעים.
שלמה ארצי של כל הזמנים. כן, אפשר כבר לדבר על שלמה ארצי של כל הזמנים. שנת ההקלטה, שם האלבום אליו שייך השיר  – אינם מופיעים.  חבל. האם "האהבה הישנה" היא הקלטה חדשה? באוספים – האינפורמציה הזו חיונית. פה ושם מציינים פרטים כמו "ליד הבית שגרתי בו" – הקלטה מהופעה 1992. "צוותא" מתוך הופעה 1995. "אני בא+נבראתי לך" – אנפלאגד מיוחד. הדואטים עם בן ארצי, דוד טסה, אברהם טל, בן ארצי, אריק איינשטיין. לא יותר מזה.
לגלות את ארצי מחדש? אולי בשירים שפחות הולכים לפניו – "אני בא", "כמו חצר גדולה", "עפיפונים". גם "אבסורד" עשה לי את זה. "הלילה השני" – סוג של אינטימיות שאינה מגיעה לפארקים.
להתאהב מחדש? זו אינה אותה האהבה, אבל אפשר לומר שהאהבה לארצי מזדקנת יפה, גם את הרדיו הישן שלו אין מכבים. מה שאומר:  אל תתארו לכם את הקיץ הבא ללא שלמה ארצי.

דיסק 1: תתארו לכם, כל יום, אף פעם לא תדעי, כמו אז, האהבה הישנה, אבסורד, נבראתי לך, הלילה השני, פעם תורי ופעם תורך, אוזר אקספרס, לאן לאן לאן, איזו התחלה, שיר פרידה (עם בן ארצי), הרדיו הישן, מנגב לך ת'דמעות, אני בא+נבראתי לך (ביצוע אקוסטי מיוחד), דרכי (נעימה)
דיסק 2: אחרת אתה מת, בשקט בשקט, נצמדנו, אחרי הכל את שיר, ארץ חדשה, נדבר מהלב, כבר עבר די זמן (עם בן ארצי), שדות של אירוסים, לתת ולקחת (עם דודו טסה), עפיפונים, זה מה שנשאר, אומץ, כמו חצר גדולה, תרקוד, הרדופים, פתאום כשלא באת, גבר הולך לאיבוד.
דיסק 3: ליד הבית שגרתי בו (הופעה 1992) חוזרים הביתה (עם אריק איינשטיין), ירח, אהבתיה, אלוהיי (עם אברהם טל), חום יולי אוגוסט, לילה לא שקט, היית איתי הרי, סיטואציה, בשבילה אתה מלך העולם, יום אחד, אגדת 21, תגידי, היא לא יודעת מה עובר עלי, וביחד נזדקן, קצת משונה שלא נשארת, צוותא (הופעה 1995), שלא יעלמו הדברי היפים.

תתארו לכם 

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות