יהודה פוליקר צילום מרגלית חרסונסקי

כשתגדל

יהודה פוליקר

מילים: יעקב גלעד לחן: יהודה פוליקר
5/5

כשיהודה פוליקר שר את "כשתגדל" בכיכר בת"א בערב הזיכרון לנופלים (14.4.2013), הבנת ששום טקס ממלכתי שבא להאדיר את שמם של חללי המלחמות, לחבק את צערן של המשפחות – אינו יכול לעמד מול עוצמת האירוניה הנוקבת. "אתה לא רצית להיות שם בכלל, אז מה, אותך אף אחד לא שאל, אתה נשארת גוזל שנפל".
להתווכח עם המציאות? למרוד בה? – אוטופיה. אבל שאלות לפעמים עושות את כל ההבדל. אחת התשובות: כשתגדל והילד שלך יבוא לשאול – מה יהיה כשאגדל, תנסה כנראה להסתיר ממנו את האמת, או בלשון השיר: "אז תגיד לו עזוב, אל תשאל"
אחרי הביצוע בכיכר, יש תחושה שקשה לקחת מפוליקר את השיר הזה, שכל קאבר יתגמד מול הביצוע שלו. האירוניה הכואבת מקבלת עוצמות, שאינן משתמעות לשתי פנים.
השיר מתוך "אפר ואבק" לא נכתב על סיטואציה הקשורה למלחמות ישראל, אלא בהקשר למסעם של יעקב גלעד ויהודה פוליקר אל אימי משפחותיהם בשואה. "אפר ואבק" לא חבר מעולם לימי הזיכרון לחללי צה"ל, לטקסים ממלכתיים. "כשתגדל" ממשיך להדהד ממוראות וממועקות העבר. יש בו מתח, שנובע מהפער בין סטריאוטיפים ומוסכמות, ובין מציאות החיים. את המתח הזה הפך הלחן המיוחד של פוליקר למטען אמוציונאלי מרטיט.
גלעד ופוליקר מתייסרים ושואלים שאלות. הם כואבים ומנסים לפרוץ את הנסתר, לחשוף אמת חיים קשה. קולם אינו הקול שמתאים דווקא לטקסי יום זיכרון פומביים. זה קול, שלא ניתן לגייס לטקסיות הלאומית, שכמו נועדה לתת צידוק למותם של הבנים – "כשתגדל ותראה איזה ילד/ אז תגיד לגוזל לא צריך שתגדל".

חכה שתגדל, אמרו לך לא פעם / איש אחד גבוה ואישה נמוכה / אם לא תאכל לא תגדל אף פעם / ילד טוב משאיר צלחת ריקה / תגדל, תגדל ותהיה גנרל / תהיה אסטרונאוט ותעוף לחלל / אתה לא רצית להיות אפילו חייל / או סתם להיות כמו כולם כשתגדל / אבל, אותך אף אחד לא שאל.כשתגדל ותראה איזה ילד / אז תגיד לגוזל לא צריך שתגדל / כשתגדל ויהיה לך ילד / שיבוא וישאל מה יהיה כשאגדל / אז תגיד לו עזוב, אל תשאל.לך הביתה, עזוב את בית הספר / אמרו שממך כבר לא יצמח שום דבר / אישה גדולה ואיש במשקפיים / ימשיכו לרדוף עד הסוף עד עפר / תגדל, אל תתערבב בקהל / תשקיף מן הצד תתנדנד בערסל / אתה לא רצית להיות שם בכלל / אז מה, אותך אף אחד לא שאל / אתה נשארת גוזל שנפל.
כשתגדל ותראה איזה ילד / אז תגיד לגוזל לא צריך שתגדל / שתגדל ויהיה לך ילד / שיבוא וישאל מה יהיה כשאגדל / אז תגיד לו עזוב, אל תשאל.

יהודה פוליקר – "כשתגדל" שרים בכיכר 2013

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות