תיקון כללי

רבקה זהר ולירון לב

מילים ולחן: לירון לב עיבוד והפקה מוסיקלית: לירון לב, ניר יונה
5/5

רבקה זהר ולירון לב? לפי הדואט, טובים השניים, מצאו דרך לתיקון נפש בשירתם המשותפת. הדוברים בשיר אומרים לאל: אין חדש תחת השמש. אנחנו באים אליך,במגע ישיר, לומר – כי נשארנו כפי שהיינו, לא השתנינו למרות "הנבואות השחורות". בכל זאת, למרות שהכול ידוע וגלוי – הגיע הזמן לשינוי, עד כדי כך ש"אתה לא תכיר אותי". כי מנקודה זו של "היינו בסדר", יש מקום לעשות צעד: השינוי – תיקון כללי – לפי ר' נחמן מברסלב – תיקון פגמי הנפש בקריאת תהילים.
הדואט מושר בתחילתו על בהונות האצבעות, כמעט בלחישה, מינורי ונוגה, אך בהמשך, לקראת סיום הופך הטון הרגוע לזעקת לב. המקצב הולסי והמנגינה מתיידדים בקלות. שירת הדואט ממלאת נפש. גם לא מאמינים – יאמינו בבקשת ה"תשמע קולי" וכוונת האמת לתיקון כללי.

** החיבור בין לירון לב לרבקה זהר נולד לפני חצי שנה, כשהגיעו (כל אחד לחוד) להשתתף בערב מחווה למלחין אריה לבנון בתאטרון הקאמרי. בסוף ההופעה, כשרבקה ירדה מהבמה, לירון הנרגש פנה אליה והציע לה לשמוע חומרים שכתב והלחין שלדעתו יכולים להתאים לה. כעבור שבוע השניים נפגשנו והקליטו סקיצה לשיר "תיקון כללי" . הפרשי הדורות ופער הגילאים בין השניים כאילו לא היו/  תוך חודש יצרו יחד 7 שירים חדשי'ם כשרבקה לראשונה בחייה כותבת טקסט. במקביל לעבודה על האלבום המשותף, החלו להופיע יחד במופע המשלב שירים חדשים שכתבו השניים, לצד הקלאסיקות של רבקה בליווי שישה נגנים.

לא אתחבא מפנייך/ הנה באתי ישיר/ אין לי מה להסתיר/ כן, אתה כבר מכיר אותי…/ חטאים לא עלינו/ מציפים את העיר/ כבר לא נשאר לי אויר/ כן, אתה כבר מכיר אותי
וגם הנבואות השחורות,/ לא הצליחו לשנות/ את ליבי האמיתי/ אתה כבר מכיר אותי…
בין צדיקים וקדושים/ בין חכמים וטיפשים/ אלי, אלי/ התשמע קולי/ בין העשרים לשלושים/ בין הקלים לקשים/ אלי ,אלי תשמע קולי/ זמן לתיקון כללי
היום לא באתי לכעוס/ רק באתי לשיר/ לברך , להוקיר/ כן אתה כבר מכיר אותי
בירידות המפחידות / כשהרגליים רועדות/ אתה תמיד הולך איתי/ אתה כבר מכיר אותי…
בין צדיקים וקדושים…
נגמרו התירוצים,/ אתה שולח בי חיצים/ אני מוכן להסתער/ אתה לא תכיר אותי!
בין צדיקים וקדושים/ בין חכמים וטיפשים/ אלי אלי,תשמע קולי
זמן לתיקון כללי…

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

3 תגובות

  1. שיר מקסים… יש בו משהו נצחי, שמתכתב עם הישראליות העל-זמניות של ימי הזיכרון, יום העצמאות ועם הזהות שלנו כעם.
    אהבתי מאוד!

  2. שיר מאוד מאוד יפה מרגש עד מצמרר..אולי בגלל שכל כך התגעגתי לשמוע את קולה הענקי של רבקה זוהר..מאז ילדותי הערצתי אותה ואת שיריה הניפלאים וגם השילוב קולות קולו הנעים של לירון לב משתלב מדהים ..בקיצור אהבתי מאוד לחן מילים ושירה נהדרת..

  3. רק בשביל רבקה זוהר הענקית שווה 5 כוכבים. שיר יפה, במיוחד שזוהר "פותחת". כמה שיותר זוהר, בבקשה.
    יפה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות