חולות

מארק אליהו

עצמאי
4.5/5

צלילי קמנצ'ה מגיעים מחולות המדבר וחוברים אל הרמוניות חורפיות של מוסיקה מערבית, בוראים עולם מרהיב של מנגינות מעוטרות במוסיקה מזרחית. עזבו מילים. תקשיבו. מילים חזקות ככל שתהיינה, קטנות מול צלילי מארק אליהו, נגן הקמנצ׳ה והבגלמה. בנו של המלחין והמוסיקאי פרץ אליהו, המוסיקולוג ונגן הטאר.
שמעתי מוסיקה אוריינטאלית עכשווית זכה ומזוקקת. אלבום שני של מארק אליהו אחרי "קולות יהודה". מארק הוא מוסיקאי אותנטי שמצא דרכים לשזור את ההרמוניה והמלודיה לצורות המוסיקה המזרחית (מרכז אסיה, פרס, המזרח התיכון), כדי ליצור מרקמים חדשים של צלילים קליטים ונגישים שזורים וארוגים למרבדי צלילים מופלאים.
מארק אליהו יוצר מוסיקה חוצת תרבויות (Cross Culture), אל זמנית, אל-דתית, למרות היותה נטועה בקרקעה היהודית. אין בה גרגר אבק של התמסחרות, מרתקת בשימושים שהיא עושה במסורת כדי לייצר צליל חדש. מה שיפה בדיסק הזה הוא הפקת צליל עשירה בעלת איכות "קולנועית", כמו זו הקיימת בקטעים מפסקול הסרט 'בלדה לאביב הבוכה' (שיר הנושא בביצוע הזמרות אישתר ורינת בר). אני אוהב את הגרסה הצנועה המינורית יותר של "נסיעה" מאשר את גרסת הסרט בדואט קמנצ'ה פסנתר. הכלי לא רק שר, אלא בוכה. כמה נשמה ותפילה יש ב"אלתור באספהן", ואיזו שמחה אקזוטית יפה ב"ציפור האש".
המוסיקה של מארק אליהו יוצאת ממקורות רבים ומתפתחת במרחביה החדשים, נעה במסלול אותנטי המחבק את העבר, אבל חי בהווה. אליהו לוקח את המורשת מבית אבא ומעניק לה תכנים וליטושים עכשוויים.

*יליד 1982, נולד בארץ ההרים דאנסטן, מילדות חווה בבית אווירה מוסיקלית, כאשר הוריו, מוסיקאים בכירים ארחו בביתם נגנים, זמרים ויוצרים. בשנים האחרונות הוא מלחין ומלווה להקות מחול בחו"ל, משתתף בפרויקטים מקומיים (ריטה, עידן רייכל, אישתר) ובינלאומיים, בפסטיבלים. הלחין את הצלילים במרחבים המיסטיים של מדבר יהודה, במערות המדבר, כדי לשאוב השראה ממקומות אלו. הלחין לסרטים, מחול ותאטרון, זכה בפרס המוסיקה באוסקר הישראלי (פרס אופיר) ובפסטיבל ירושלים לקולנוע 2012. מארק נבחר ע"י האיחוד האירופי לייצג את ישראל בפרויקטים בין לאומיים, הופיע על הבמות המכובדות ברחבי העולם עם הפרויקטים שלו ,האנסמבל שלו, ועם אביו פרץ אליהו.

רשימת קטעים: קראוון, נסיעה (גרסת הסרט "בלדה לאביב הבוכה"), געגועים, בלדה לאביב הבוכה, קרב שתיה, חולות, ניגון נאווה, שחר אבקשך, שור והביט, ציפור האש, אלתור באספהן, חוזר, נסיעה, תשעת המופלאים.

Mark Eliyahu – Sands

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

  1. כחובב מוזיקה רצינית, ועוד מהמוצא של אליהו והמוזיקה הזו (קווקזית), תנו לי לומר לכם- מאכזב ומרדים.
    גם יצירה אינסטרומנטלית אפשר לעשות עם יותר אש וגיוון.
    אליהו בעצמו עשה בעבר טוב יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות