מסיבת עיתונאים לקראת הופעתו בהיכל נוקיה

שארל אזנבור

מלון דן ת"א
0/5

 

איש קטן בן 89, מסביר מדוע הוא מסתפק בלשיר, ומעדיף לדלג על הצהרות פוליטיות. תנו לשארל אזנבור שעה, והוא יסביר את הסוגיה, אבל אם תלחצו אותו מעט לקיר, הוא יגיד משהו על השואה של עמו, העם הארמני, ויצטער על כך שמדינת ישראל אינה מכירה בטבח הארמנים ע"י הטורקים כג'נוסייד.
שארל אזנבור, גדול זמרי השנסון,  בא לשיר להיכל נוקיה סולד-אאוט. הוא זוכר כי הגיע באוניה לחיפה לפני 60 שנה, אבל לא הזכיר את ההופעה שלו כאן בשנות השבעים בתל-אביב. בגיל הזה, מותר לזיכרון להיות סלקטיבי. האיש לא מתעסק עם המוות. הוא עדין רואה את החיים לפניו. זה הסוד. במילה אחת: Vivre. לחיות. חוץ מזה הוא מתגאה בכך שיש לך רפרטואר של 1000 שירים, שהוא ממשיך לכתוב שירים, בעיקר לעצמו, אחרי שכתב לאדית פיאף, ז'ילבר בקו, ז'ולייט גרקו.
נדמה לי, שגם אזנבור הופתע לשמוע כל כך הרבה שאלות בצרפתית (כל כך הרבה עיתונאים צרפתיים יש בארץ?) אנגלית – במיעוט. אפשר לשאול גם בעברית. תודה למתורגמנית הוירטואוזית, שעזרה לנסח את התשובות, כולל הניואנסים וההומור בשטף הדיבור שלו.
למעשה, טוב שנשאר בצרפתית. כך הוא מצליח להסביר את הקונספט מול עיתונאים ולא רק: דבר אמת, כי הרבה יותר קל להסתדר עם האמת מאשר להסתבך עם שקר. זה כולל גם את מה שכתבו עליו בעניין מגוריו מאז תחילת השמונים בג'נבה ולא בפריז בעניין התחמקות מלשלם מיסים.
רשימת שירי המופע? אל תשאלו. מי זוכר. גם הוא אינו יודע עד שעה לפני עלותו לבמה. חשוב לו לשיר מה שהוא מרגיש באתו רגע, את מה שהוא מעדיף לשיר באותו רגע, חשוב לו לדבר עם הקהל ישירות, וגם כאן לספר בדיוק מה הוא חש בזמן אמת.
מה שהוא יחוש כשישיר בנוקיה בזמן אמת, הקהל צריך לחוש אף הוא: את הלהיטים של שארל אזנבור (יליד פריז, 1924) תמיד מרגש לחזור לשמוע, ולא סתם לשמוע, אלא בתחושה של געגועים נצחיים שמייצר הטון המחוספס החם הזה שמחבק אותך. למעשה לא חייבים ללמוד צרפתית (אם כי זה ממש לא יזיק) כדי לחוש אותו ולאהוב את שיריו. שירים על אהבה, אובדנה, מותה של אם, אישה שעוזבת את האיש שלצידה אחרי שנות נישואין רבות. אזנבור שר את זה עם המון כוונה. המילים קיימות בטון שלו. למעשה, במוסיקה שלו. זה כל הסיפור.

צילום: מרגלית חרסונסקי

שארל אזנבור – ביקורת ההופעה בהיכל נוקיה 23.11.2013

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות