פקאן ולימון

יעל נחשון

עננה
3.5/5

יעל נחשון בחרה בעמיר לב להיות מרכז אלבומה החדש – בלחנים (הרוב), בעריכת טקסט ובהפקה מוסיקלית. עריכת טקסט? בשיר הפותח "עד עולם" נעשו שינויים תמוהים בשירו של יצחק לאור כדי להתאימו למוסיקה. הביצוע והעיבוד "מתחו" את השיר ועיקרו אותו (לשון זכר הפך נקבה, נפלו שורות) בהשוואה לצורתו המקורית. כוונת המוסיקאי – כבודו במקומה. אבל מה עם כוונת המשורר? האם ימחל על כבודו?
אחרי 9 שירים מתבהר הכיוון של יעל נחשון: היא הלכה על אסימילציה (הידמות) לעמיר לב. קו האווירה עובר לאורכו בד"כ מלנכולי נוגה ואפרורי
ב"רב האנשים" מנסה נחשון לבחון את חולשותיה בהווה ("מחזיקה פה את כולם/ אבל בקושי את עצמי") מול זיכרונות העבר שאומרים חוזק של מי שהכיר לה "הפחד, רוח ואופנוע". הטון בשיר הזה – מקרין מצב רוח נוגה בטון מלנכולי-נוגה, נתמכת במעבר של גיטרה חשמלית.
רוחו של עמיר לב מנושבת גם תיאור שיגרת חיים יום יומית של זוג ב"פקאן ולימון" עם רגעים שמפרים אותה, כחלק מהאווירה העגמומית שאופפת את הדיסק. הקו הזה מוביל גם את "עושים את זה" המתאר מצב של שגרת יחסים שבה "חומות וגנים בינך וביני", את "הטנדר האדום" המבטא געגוע מריר לאהבת עבר (בצבע חוה אלברשטייני מפתיע) וב"בוא נתחתן שוב" – גם הוא בנימת געגוע נוגה של חוסר ברירה לעבר, וכאן המנגינה היפה מחלצת את השיר מאפרוריותו.
צליל ים תיכוני שפותח את "מישהו" ללחנו של נעם רותם אינו מבשר את פתיחת התריסים לאור השמש. גם כאן המאזין שרוי בתוך תוגתה האפרורית המנוכרת כשהיא נזכרת ב"רגעים יפים איתו", בשירים "שכתבת על חשבוני זרוקים במגירה כבר שנים" ומוכנה שינגן לה שיר על הגיטרה שלו.
ב"לילה אחד של אהבה" מגבירים קצב, הטון משתנה, השירה יותר עשירה ואקספרסיבית. אלא מה: גם כאן – נעשה עיוות בטקסט המקורי של יהודה עמיחי שכתב באירוניה כואבת על "לילה אחד של אהבה": במקום "אני חושב" שרה יעל "אתה חושב" כדי להימנע מלשיר את השיר בלשון זכרית. וגם כאן – כוונת המוסיקאי לעגה לכוונת המשורר.
עמיר לב התאים למצב רוחה של יעל נחשון באלבום הזה. קולה מגיע מהלך רוח, אווירה מדוכדכת, מוסיקה שלעיתים הופכת מעט חד מימדית, יגעה משהו, ועדיין מקרינה חיבור מיוחד במינו.

שירים: עד עולם, אנחנו מתרחשקים, רב האנשים, פקאן ולימון, מישהו, לילה אחד של אהבה, עושים את זה, הטנדר האדום, בוא נתחתן שוב
עיבודים והפקה מוזיקלית: עמיר לב

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות