Immigrant Song

מינימל קומפקט

שירי שנות השמונים
4.5/5

"לד זפלין" הם מי שיצאו לגלות את יבשת הקרח והשלג ב-1970. "מינימל קומפקט", להקת הרוק האלטרנטיבי מישראל, הגיעה לשיר של רוברט פלנט וג'ימי פייג' רק באמצע השמונים.
"אנחנו באים מיבשת הקרח והשלג/ משמש חצות, שם מעיינות חמים זורחים/ פטיש האלים יוביל את אוניותינו ליבשות חדשות/ ללחום בהמון, לשיר ולבכות – ולהלה אני בא".
יבשת הקרח והשלג – "Land of ice and snow" היא איסלנד, בה ניגנה לד זפלין ביוני 1970. רוברט פלנט סיפר, כי הלהקה הוזמנה לאיסלנד בשליחות תרבותית, נפגשה עם הממשלה במקום ונקבעה לה הופעה ב – ריקיאוויק, בירת המדינה. יום לפני ההופעה הייתה שביתה כללית במדינה, והקונצרט עמד להתבטל. המוצא: האוניברסיטה בריקיאוויק ארגנה אולם ללהקה. זו הייתה מחווה נפלאה של הרגע האחרון.
Immigrant Song נכתב על ההופעה הזו באיסלנד, שיר פותח באלבום Led Zeppelin III. הביטוי Hammer of the gods הוא שמה של הביוגרפיה של הלהקה שנכתבה ע"י ספטן דיוויס.
גרסת מינימל קומפקט יצאה באיחור של 16 שנה. היא שייכת לשנות השמונים. בתחילת השמונים אולי למוסיקה הזו לא היה סיכוי בארץ. היום רוב החומר טרי כמו הופשר עכשיו מהמקפא. רוק אירופאי, אלקטרו, ניו-ווייב. אוונגרד. להתאהב מחדש במינימל, בשמונים.

*** כמה מילים על מינימאל קומפקט: חזרתי לאוסף שנקרא Returning Wheel. באירופה לא מאמינים עד היום שמדובר בחבורה ישראלית. אחרי האזנה ל-15 מובחרים אפשר להבין למה. גם להקה המייצרת אירופאיות קודרת, גם אוונגרדית. ללא ספק –הלהקה הכי "גויית" שיצאה מכאן. איך להגדיר את המוסיקה? ניכור דרמטי שמחלחל. פוסט פאנק. פופ אלטרנטיבי. תיאטרון פופ הביזארי-מודרני. "בביליוניאן טאואר", "סטאטיק דאנסינג", "נוט נואינג", "דדיקייטד", "נקסט וואן איז ריל". קברט הרוק המודרני. משהו מג'וי דויז'ן. נגיעות ים-תיכוניות. וגם מלודיה ועיבוד יפהפיים ב"ניו קליר טוויסט". וכדאי מאוד להמתין לאחרונים Disguise, "כשאלך". בתחילת השמונים אולי למוסיקה הזו לא היה סיכוי בארץ. היום נדמה לי, היא ממש חוזרת בזמן.
קצת ביוגרפיה: גלי הפאנק והניו-ווייב בסוף השבעים, תחילת השמונים הגיעו לכל חור בעולם, גם אלינו. השנה היא 1981. הזמר סמי בירנבאך, הבסיסטית מלכה שפיגל והגיטריסט ברי סחרוף מקימים הרכב פוסט-פאנק שמשלב רוק אירופאי קודר עם אלמנטים ים-תיכוניים. פריצת הגבולות המקומיים ממש התבקשה, והלהקה עברה דירה לאמסטרדם כדי לנסות לזכות בהכרה בינלאומית. מינימאל הוחתמה בלייבל בלגי שנקרא Crammed והוציאה EP ראשון ב-1981. שנה לאחר מכן יצא האלבום השלם הראשון One By One.
האוריינטציה ההרפתקנית, הבחירה בסגנון "אירופאי", האופי האוונגרדי משהו של המוסיקה הם שהעניקו לה דימוי של חבורת קאלט. ב-1984 יצא Deadly Weapon, ועורר עניין אצל אמני רוק ייחודיים של ימי הפוסט פאנק כ"טוקסידו מון". אירופה הייתה מיקום מועדף, ארה"ב לא בדיוק המתינה להם למרות שתחנות רדיו מסוימות (המזוהות עם קולג'ים) השמיעו את הלהקה.

על הופעת מינימל קומפקט ינואר 2012

*** "ולהלה" בשיר מתייחס לארמון האל אודין במיתולוגיה הסקנדינבית.

Ah, ah,
We come from the land of the ice and snow,
From the midnight sun where the hot springs flow.
The hammer of the gods will drive our ships to new lands,
To fight the horde, singing and crying: Valhalla, I am coming!

On we sweep with threshing oar, Our only goal will be the western shore.

Ah, ah,
We come from the land of the ice and snow,
From the midnight sun where the hot springs blow.
How soft your fields so green, can whisper tales of gore,
Of how we calmed the tides of war. We are your overlords.

On we sweep with threshing oar, Our only goal will be the western shore.

So now you'd better stop and rebuild all your ruins,
For peace and trust can win the day despite of all your losing.

 

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות