יחס חם דיסק כפול במהדורה מיוחדת

דני ליטני

אן.אם.סי
4/5

תמיד אמרו עליו שהוא הבלוזיסט העברי היחיד. יכול להיות. יש כאלה שחושבים כי בלוזיסט יכול להיות רק מי ששורשיו הם בלוז, ואלה הם בדרך כלל אנשים שעורם שחור. אבל בטוח שדני ליטני גדל על בלוז כמו שהוא גדל על בוב דילן, ניל יאנג וליאון ראסל.
הדיסק הזה שיצא ב-1978 אומר שעדיין לא עבר זמנו של ליטני. זה זמר-זמר, הבעה שמראה כי הוא מתפוצץ מבפנים, והקול הצרוד והחזק משרטט את תחושות הפנים במיוחד בשירים כמו "אופליה" שכתב יהונתן גפן, על אחת פראית ומשוחררת שמצאה דרכה למוסד הסגור. וכאן זה, אם תרשו לי להתפרע בהגדרות – בלוז עברי.
אין כאן שום נוסחת פלאים, אלא הטון, הנשמה. הבלוז. זה מה שקובע. אני שומע בפעם המי-יודע-כמה את "ציף ציף על הרציף" שכתב ירון לונדון, והפעם באיכות סאונד טובה אחרי העריכה הדיגיטלית שמביאה משב חדש לשירים.  גם את "אדם זקן" לפי דוד אבידן בעיבוד אקוסטי, את "לא היה בינינו זוהר" של לא גולדברג בצליל פולק-רוק קאונטרי בליווי מפוחית פה (טקסט יפהפה) "אמרת שתחזרי" השקט, הרומנטי העוסק בטראומה על רקע פרידה, לפי מילים של רחל שפירא עם הגיטרה המייללת של פרד פילר שגם עיבד את שהשירים. ועוד שיר על יחסים בעייתיים – "יחס חם" – רוק ישיר מאוד עם עבודת בס נהדרת של קובי כהן ומתי כספי על הקונגס. בכל אלה זה "בלוז עברי" של זמר נשמה, היחיד בזמר הישראלי שהראה כי גם בעברית. אפשר לשיר אחרת.. בשירים שהם פחות "בלוז" ו"סול" – זה דני ליטני בדואטים מלאי קצב, אור וחדוות חיים עם יהודית רביץ – "לא טוב היות האדם לבדו" (נתן זך) ו"בראש אחד"   – דף מיומן ביוגרפי על הרומן בינו ובינה.
יש הרבה בונוסים במארז החדש – גם בדיסק א' הקלטות מהופעות במועדון צוותא בת"א (1976) וגם דיסק שני – שכולו הקלטות מפה ומשם חלקן נדירות שלא הגיעו עד היום לדיסק. והאמ: לא כול דבר חייב לעלות על דיסק. יש לליטני דואט עם חווה אלברשטיין – "יין קיץ" קאבר לי הייזלווד מהקלטה בצוותא 1976, דואט עם סנדרה ג'ונסון – "סמטת התותים" למילים של יעקב שבתאי, "סיפור של אהבה" מהמחזמר "הבזאר הגדול" (1978), ניסיון לעשות פרשנות על "והיה כי תמצאו" של ח.נ ביאליק מערב שירי משוררים של גלי צה"ל (1973), תקליט שדרים מ-1975 – "היתה לי בחורה" לפי יהונתן גפן ולחן של לואי להב – הומור בסגנון בלוז קאונטרי מחויך, ואולי השיר הכי משמעותי בעיני מכל הלקטים האלה שביניהם יש שירים שראויים לגניזה ("נים לא נים", "דלילה") זו האינטרפרטציה של ליטני ל"לפנות בוקר" למילים של המשורר יאיר ויזלטיר, ביצוע של ליטני מלהקת "שמיים" (1976), בלוז חזק, שהייתי ממליץ לחדש אותו.

 

שירים: ציף ציף מעל הרציף, משבר אמון, אדם זקן, ולא היה בינינו אלא זוהר, אמרת שתחזרי, לא טוב היות האדם לבדו, יחס חם, היום בו נפלו השמיים, יום נוסף, אופליה, בראש אחד.

בונוסים: "ולא היה בינינו זוהר" מתוך הופעה בצוותא 1976, "יום נוסף" – הופעה בצוותא 1976 (רואה אור לראשונה), "ערב פתאומי" ("אדם זקן") מתוך תקליט שדרים 1973, לראשונה ע"ג דיסק, "אופליה" – תקליטון שדרים 1974 לראשונה ע"ג דיסק

דיסק בונוס: "ימי קיץ" עם חווה אלברשטיין מתוך הופעה בצוותא 1976, "נים לא נים" – תקליטון שדרים 1970, "שלושה בתוך שלושה מיליונים" – תקליטון שדרים 1970, "דלילה" – תקליטון שדרים – 1970, "סמטת התותים" עם סנדרה ג'ונסון מתוך תוכנית הרדיו "התיבה המזמרת" שהוקדשה לשירי עם אמריקנים – 1974, "סיפור של אהבה" מתוך המופע "הבזאר הגדול" – 1978, "והיה כי תמצאו" מערב שירי משוררים מס. 2 – 1973, "היתה לי בחורה" מתקליטון שדרים – 1075, "ישראלה בת 20" מתוך תקליטון שדרים – 1973, "מה יהיה בסופנו" מתוך פסטיבל הזמר 1975, "לפנות בוקר" מתוך אלבומה של להקת "שמיים" – 1976.

 

Danny Litani Very Together

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות