אהבה גדולה, ההופעה

ריטה

הליקון
4/5

בסוף הסרט הדוקומנטרי "חודאדד" , (51 דקות בונוס למופע) רואים את ריטה צועדת אל חדרי הלבשה אחרי הופעה סוערת בקיסריה. היא סחוטה, ובעיניה יש עצב עמוק. ואז היא מפנה מבט למצלמה ואומרת בכאב: "אני מתביישת מרוב האהבה שקיבלתי. זו אהבה שמספיקה לכמה גלגולים. הלוואי והיה כזה בנק של אהבה. הייתי שומרת לעצמי קצת".
ריטה חרדה לאהבה הגדולה שהקהל נותן לה, שלא תיגמר לה לעולם. הדיסק , גם ההופעה החיה, גם הסרט הדוקומנטרי מתמקד באהבה הגדולה הזו, גדולה מן החיים, שעוטפת אותה. מה יש לנו בשלוש שעות ריטה. מה לא? ריטה בכל מצב, כול זווית, כל מניירה, כול תנועה. היא לא יכולה להסתפק בלהיות זמרת. הגוף שלה רוקד. אבל גם הגוף הזה אינו מספיק. היא צריכה רקדנית לידה כשהיא שרה "שמרי נפשך מיאושך".
היא מטפסת על גבו של רקדן שרירי כשהיא שרה "ציפור זרה". גם בהטנגו שהיא רוקדת ב"ערב כחול עמוק"  ריטה מייצרת מלודרמה. ולואי להב יודע את זה היטב. תפר לה הפקה טוטאלית. הקצב, התאורה, התנועה. להב יודע שהקהל אוהב להיות מוחנף ושהוא נכנע למלודרמות. ריטה נותנת לו מקרופון, ומקבלת טונות אהבה-פרחים-דמעות-נישוקים וחיבוקים. זה פולחן, זה ריטואל. לא היה דבר כזה בארץ.
הסרט נותן את ריטה עם כל המניירות המוכרות, עם הרגשנות המוחצנת, תזזית של קפיץ מתוח שמשתחרר ועם אנרגיות מוספות. ב"חודאדד", סרט הצצה לחייה, מקבלים ריטה עם הרבה אמא, משפחה, רמי, בישולי אורז פרסי, מעריצים. וריטה אומרת: "אחרי הפרסום הגדול, הפכתי לסיוט של עצמי". הדיווה אוהבת וחרדה להיות נאהבת. מין דואליות שכזו. ושלא תטעו בכוונות שלה: היא באמת רוצה להגיע לכול אדם, מחמשת אלפים האיש בקיסריה. מה-זה-רוצה: נשפכת מרוב רצון. "אני צריכה המון אהבה.
"אני מפלצת של אהבה", אומרת ריטה. ורמי קליינשטיין שיושב לידה מוסיף: "ריטה היא משהו כמו פנתר, שיוצא לצוד וברגע הנכון מתנפל על הטרף".  לא בטוח שצריכים להקצין בדימויים, יש בריטה המון פשטות עממית, אנושיות שובת לב, חום עצום. היא בפירוש אינה הדיווה הלא-מושגת הזו. היא תתחבק עם כל ילדה מעריצה.
הדי.ווי.די הזה מצליח לתת לנו ריטה על על כול הפנים שלה, גם זו "הגדולה מן החיים", גם הפשוטה, הישירה, הארצית, האוהבת. והיא באמת זקוקה לבנק שישמור על כול האהבה הזו שמעטירים עליה. אהבה גדולה, אהבה ענקית.

קטעים מההופעה

אני חיה מיום ליום

Rita

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות