אלדוראדו

יהלי סובול, רע מוכיח

התו השמיני
4/5

מילים ולחנים: יהלי סובול. הפקה, עיבודים: רע מוכיח.

"תל אביב שוב מכוסה שלג" (דמיון? יש מי שזוכרים שלג בתל-אביב, תחילת החמישים), שר סובול, "זוגות מחליקים על הירקון/ ילדים משחקים בטיילת/ חוצבים בקרח ארמון".
טון רגוע מעורער, איזי ליסנינג. סלואו אורגן (אייל קליין) כמו פעם. חצוצרת Mood. זה מה שעושה האורבניות התל-אביבית לבנאדם? אווירת דמדומים אפרורית. שיר יפהפה.
בתריסר שירים סובול לוקח אותנו לסימטאות הגיגיו, במוסיקה אלטרנטיבית, ספוגת השפעות. רע מוכיח שעל העיבודים והפקה סייע רבות להוציא לפועל אלבום של סטורי טלר, שאינו הולך להסתער על מצעדי ההשמעות בסלולארי. מוסיקה שאינה מחניפה בכוח – בטח לא בשמיעה ראשונה.
הנה סיפור (תל-אביבי) של בחור שהגיע לשדה התעופה לקבל בחורה (שחזרה אחרי שברחה) במכונית בדרך לעיר – "המון סודות קטנים/ מרחפים כמו פרפרים/ בחלל המכונית". (דימוי יפה).
המוסיקה נאראטיבית. בלי פיקים. העיבוד העניק לזה מימד הזוי משהו בסיום. יש תחושה שסובול לא ממש נמצא בתוך הסיפור. נוגע בו מהצד, מצלם דברים.
ב"אלדוראדו" מחליפים הילוך. נסיעה אחרת, שני חלקים, רוק מנוכר על בן אדם יד שנייה באוטו חדש שלא ממש מרוצה (הלב שלו קר כמו עור של נחש), ומנגינה יותר רכה והרמונית על חלום הבריחה (נסיעה לאלדוראדו אל הרי הזהב שמחכים)
והנה בהדרגה, סובול מתחבר למגברי הרוק וה-Funky על "חייל להשכיר במלחמה לא קדושה". הבנאדם הכותב ומה עובר עליו בין יצרים רדומים מול ערוץ האופנה וחלום על עבירה של צווארון לבן". בשיר הזה – "חייל להשכיר" – יהלי משתמש בתיאורים מתחומי האלימות והפשע כדי להביע תחושות של חנק יצירתי ורצון לצאת לחופש. שר את זה כדיווח נוסח לו ריד, טון כמעט אחיד, אבל מקבל מימד דרמטי לקראת הסיום. המוסיקה היא רוק מעובד באוריינטציה ג'אז פאנקית, מוכר מאוד מהשבעים. רע מוכיח לא המציא את הגלגל, הוא אפילו נוגע בקלישאות. סך הכל, שניהם מספיק מיומנים כדי להעניק לשיר את העיבוד והאופי שהם רצו בהם.

פתיחה רוקנרולית ריי צ'ארלסית מהשישים מתובלנת במזרחית מגיעה ב"ילדה קטנה", עוד איזשהו סיפור אורבני נדוש על מישהי שלא יודעת מה היא רוצה מעצמה. נמצאת "מתחת לשולחנות בתוך מיטות חולות"
ההתייחסות לנשים חסרות מטרה ("היא תישאר או תיסע בלי לומר מילה") קיים ב"היא לא יפה" וכאן חוזרים סובול את מוכיח לצליל אקוסטי ולקולות הרמוניים.
ויש לו חלום על חיים אחרים – "את ואני בחיים אחרים", זה מגיע בקצב וטון של ניכור אורבני אפל, כולל פאנקיות שיוצאת מבראס סקשן. ("ערפדים")
"סורגים ממתכת" באוריינטציה רגאיית, עיבוד מפתיע לכלי מיתר ולאורגן המונד – שיר על נטישת טוטאלית של אישה.
ועוד אחד על אשה עם "עיניים מסוכנות… שרוצה שהוא ימשיך לחפש זהב באונייה טרופה"… ("אוניה טרופה") מנגינה ותזמור איטיים והזויים.
סובול מעביר את זרמי מחשבותיו במוסיקה שמשרטטת מצבי רוח. ורסטילי וחופשי לעשות מה-בראש, וכמו שהוא השתמש נכון ב"מוניקה סקס" לביצועים הנאראטביים שלו, הנה גם כאן הוא נעזר בדמיון הפורץ של רע מוכיח כדי להעניק תפאורת-אווירה מרשימה לשירים-סיפורים שלו. ראשים מדברים מיומנים שעושים מוסיקה מתוך כייף יצירתי.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות