על נהרות בבל

אשת חיל

מילים: תהילים קל"ז. לחן: שרון אבילחק. עיבוד: ניצן קייקוב.
3/5

אני לא מת על זה שהופכים את הקינה הזו לבידור. אני יודע שגם בוני אם עשו שישו ושמחו מ"על נהרות בבל"… זה לא אומר שאני מאושר לשמוע הרכב עברי מנסה לדנסס את הקינה. להזכירכם: 'על נהרות בבל' הוא מזמור הקינה של עם ישראל על החורבן, על הגלות; מזמור של בכי וצער, של שבועה וזיכרון – זהו המזמור הפותח את תפילות תשעה באב לפי מנהג הקהילות הספרדיות, האומרות אותו בליל תשעה באב בנעימת קינה המיוחדת ליום הזה, בישיבה על הקרקע. המזמור גם פותח גם את "תיקון חצות", שאף הוא נאמר לזכר חורבן בית המקדש וגלות השכינה.
שימו לב למילים: "על נהרות בבל שם ישבנו גם בכינו בזכרנו את ציון", ו"אם אשכחך ירושלים, תשכח ימיני/ תדבק לשוני לחיכי אם לא אזכרכי" יש לי שאלה לשרון אביחלק, ניצן קייקוב. אתם בטוחים שזו המוסיקה שמתאימה לטקסט הזה? רק מפני ש"אשת חיל" על שלוש בנותיה מוגדרת "דאנס חסידי" – הפכתם קינה לדאנס צוהל. ולשלוש הבנות: הבנתי שיש לכן זיקה לדת. עם כל הכבוד לצו האופנה המודרני והניסיון לקרב קהל צעיר למקורות, אתן באמת רוצות שירקדו את הטקסט הזה? ההתחלה טובה, אבל אז בקטע של "ראש שמחתי", מגיע מפנה לדאנס טראנס חסידי. המילה "שמחה" לא הפכה את השיר מקינה לשיר מצהלות. המוסיקה שלכן מעקרת את "על נהרות בבל" מהמשמעות של שיר המספד. דאנס טראנס יש פה, גם מבוצע חזק, אבל למה לחבל בקינה הזו.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

4 תגובות

  1. אל תבלבלו את המוח הקצב למילים והמוזיקה עושה טוב.
    לא פלא שהדיסק הזה נמכר מעולה,כל הבנות הדתיות שרוצות לשמוע שירים בקצב טוב אך עם מילים יהודיות זה בהחלט דיסק בשבילן
    אוהבת מאוד אחלה דיסק.

  2. אני מסכים איתך… זה באמת היה {עם דגש על היה} שיר עצוב שהיהודים שרו בגולה. אבל היום אנחנו כבר כאן, שרים את השיר מתוך גאווה וניצחון! אנחנו כבר בציון!!!!!!!!1 למה לא לשמוח.?? לא מסכים איתך בעליל!

  3. אנחנו הרי לא כל כך אידיוטים. אין כאן שום דבר תמים, בקטע הזה- הכל מתוכנן- ההשתלבות בגל ה"רוחני", חתונות, פנים נאות, תסרוקות מוקפדות, ריקוד ותנועה עשויים על ידי כוראוגרף-שכיר, מכוני כושר לכמה שבועות, סיפור יענו-מעניין שיש לבנות הללו לספר, פניה למדורי רכילות כדי לייצר סלברטיות ועניין מלאכותי, או במילים אחרות- תדמית תדמית. תדמית. רק דבר קטן אחד לא נלקח בחשבון- בתוך כל הג'ייב הזה צריך גם איזה שיר סביר וכישרון סביר. למנהל האחראי יש לי תובנה קטנה :
    לא נראה לי שב-2009 של "האח הגדול" וכוכב נולד 7, מישהו יתעניין במה שיש לבנות שלך לומר, לא כל שכן- לשיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות