בשירי ר' יהודה הלוי

אתי אנקרי

התו השמיני
5/5

אילו ר' יהודה הלו היה שומע את המנגינות האלו שאתי אנקרי תפרה לשיריו, יתכן שנפשו הייתה יוצאת אל נפשה. לא סתם אני אומר "נפש". הלוי השתמש לא מעט ב"נפש" בשיריו. למשל: "יפה נוף משוש תבל קריה למלך רב/ לך נכספה נפשי מפאתי מערב". לפי דברי ההקדמה של אנקרי – נפשה נכספה למילות המשורר בן המאה ה-12.
מאז שנתגלו לה (התבקשה להלחין שירים למופע שיוקדש כולו לשיריו) נפשה לא שקטה – "מחפשת מילים שהלב רוקד לפניהן בלי לדעת למה". והמילים הן מבחינתה גילוי של אוצר בלום, תחושה של "לב יוצר ההומה אל יוצרו, נרגשת כאורחת הטועמת מטעמים בארמון המלך".
לא קרוב אנוכי אצל שירת הפיוטים הנשגבת של ימה"ב, במיוחד לו זו העוסקת ביחסי ישראל והקה"ב. אני זוכר את שירת ימי הביניים כאחת הפרובלמטיות בשיעורי ספרות.. יכול להיות שהבעיה הייתה במורה לספרות, כי מדובר לעיתים בשירה מופלאה, שיש לגלות את קסמה.
אני שומע את המנגינות האלה, ועל דבר אחד אני יכול לחתום: אתי אנקרי גילתה את קסמה. חיברה ל יהודה הלוי מנגינות מאוד עגולות, שרה אותן בקולה האוהב-רחום, ואני מאמין שהתפעמותה – התפעמות אמת היא. מגע בשכינה.
השירים החדשים הם תולדה של תהליך שעברה אנקרי – התקרבות אל האל. ובשביל לבטא אמונה "בכל מאודה" היא פנתה לאחד מגדולי פייטני ימי הביניים. לפי רבי יהודה הלוי חשה הזמרת-מספרת כי הוא (האל) דודה והוא נרה והוא משען ומקור חיים. אהבתו בגלויה ובסודה. (השיר "בכל-לבי")

יחד עם המעבד השותף והפיק המוסיקלי פטריק סבג, פתחה אנקרי את השירים למארג של צלילים שקיים במרחב המוסיקלי, ההרמוניה והמנגינה המערבית, העיטור והמקצב המזרחי. המקצבים הדרום אמריקנים.
השיר "מי יתנני" שאורכו 9 דקות, נפתח בקטע אינסטרומנטלי ארוך שמכניס לאווירה תואמת. מנגינה לירית, מקצב מיד-טמפו בסגנון רומבה פלמנקו וגם צלילי אקורדיון מרככים. ושירת הלב כשהיא מבקשת "אל נא רפא נא".
בעיבודים לקחה נשימה ארוכה כדי להעניק למוסיקה מרקמים מגוונים. המקצב האקזוטי שפותח את "יפה נוף". המנגינה הקסומה המקצב האוריינטאלי הפריך ב"ידידי השכחת", אחד השירים המרכזיים במסורת יהודי בבל ומרוקו, שנכתב כ"רשות לנשמת" לשביעי של פסח, היום בו נבקע ים סוף ועם ישראל שר את שירת הים, שירת הגאולה הראשונה: יְדִידִי הֲשָׁכַחְתָּ חֲנוֹתְךָ בְּבֵין שָׁדַי, וְלָמָּה מְכַרְתַּנִי צְמִיתוּת לְמַעְבִידַי? למעשה – זעקה ותביעה כלפי הקב"ה. בלחן של אנקרי אין זעקה וטרוניה. רק אהבה ותקווה.
צליל הגיטרה האקוסטית בפתח "יונה מה תהגי", שיר שהוא דו-שיח בין כנסת ישראל במשבר לבין אלוהיה האוהב ומנחם, לוקח אל טון נוגה מנחם ומלטף שאני מכיר אצל אנקרי מימים עברו. מנגינה יפה הנישאת על מקצב ואלס, בעיבוד לחליל ולאקורדיון שמתפתח מטון נוגה למקצב שמחה, כדי להבליט הניגודים שבשיר.
המנגינות המינוריות היפות בצבע קולה מלא הכוונה מתנגנות גם בהמשך – "נפשי לבית אל" (ואלס) וב"מלאכים נהלכים". אנקרי אינה עושה מאמץ להעניק פרשנות למילים. היא זורמת איתן בטבעיות כאילו הן נבראו למילים של המשורר-הפייטן. וכמו שכתבתי על הסינגל "בכל לבי" – לזכותה ייאמר שהמוסיקה הזורמת הזו יצאה טהורה בניגון כזה או אחר. ר' יהודה הלוי הוא אמצעי שעזר לה להגיע אל היופי. אל המנגינה הפנימית.

Rabbi Yehuda Halevi Sung By Etti Ankri

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

13 תגובות

 1. שמימי טהור נקי ועמוק – אי אפשר להישאר אדיש זה תופס
  וצובט את הלב – הקול עמוק חם נעים ומרגיע – המילים
  המוזיקה פשוט מבכיא ומרגש יחד – יופי של עומק נמאס
  מהשטחיות – טוב שיש מי שעושה מוזיקה ברמה ונותן בכבוד
  ומקום לפיוט היהודי – כדאי לשמוע

 2. אתי אנקרי מרגשת ומופלאה!

  שירה בלי פוזות ,אמיתית ,הקהל שלה הוא האלוקים שלה ושלנו…השיר מתנגן לי בדרכים' בבית ובכל מקום…כמה נשמה וכמה תחושה של טוהר ….יישר כוח לכל מי שידו בהפקת הצלילים המדהימים…הנגנים וירטואוזים אחד אחד וקולה של אסתר המלכה, כמו שמן זך וטהור,,,שירת מלאכים עלי אדמות….איזה יופי !
  רוצה לראות אותה בהופעה!…כייף להתחיל שנה חדשה עם צלילים כאלו….

 3. פשוט נהדר. התקליט האחרון שקניתי היה של אהובה עוזרי לפני שנים לא מעטות. מזה יובן שאינני שייך לאלה הקונים כל דבר שמופץ במקומותינו עם או בלי סיבה. אתי אנקרי היא משהו אחר לגמרי. תענוג צרוף המתנגן אצלי ללא הפסק כבר שבוע ויותר. השילוב בין שירת ריה"ל, הנעימות המינוריות המדויקות כל כך, והקול הנהדר של אנקרי, לא במהרה יקרה שוב. אמתין לתקליט הבא שלה ויש יסוד להאמין שההמתנה תשתלם.
  יישר כח על הנאה צרופה שאת גורמת לאלפים רבים.

 4. האלבום המפתיע של השנה.
  כל שיר יפה מקודמו, לחנים מרגשים
  למילים עמוקות בהגשה המושלמת של אתי אנקרי.
  תענוג, אלבום נפלא

 5. לאמא שלי יש יומולדת והיא מאוד אוהבת את אתי אנקרי אבל הדיסק הזה נראה לי טיפה שונה, אתם חושבים שאם אהבה את שאר הדיסקים היא תאהב גם את זה?

 6. תענוג צרוף של התרוממות הרוח, בזכות הדיוק המופלא שאתי אנקרי מביאה בלחן, בשירה, בנגינה, בענווה…
  אין מספיק מילים…
  עלי והצליחי זמרת אהובה

 7. מדהיםםםםםםםםםםם
  שמעתי רכשתי את הדיסק לפני יומיים ומאז אני לא
  מפסיקה להשמיעו
  אנקרי פשוט פורטת לי על הנשמה בקול הצלול
  היא מביאה את השירים למקומות הכי גבוהים שאפשר
  רבי יהודה הלוי היה מאושר על כך

 8. שמעתי את השיר הראשון שיצא מהאלבום המתקרב הזה ואהבתי. היה בו משהו צלול ומאד אסתטי. בהאזנה ל-3 הנוספים אני מקבל תחושה שכל האלבום הזה נשמע בדיוק אותו הדבר. אתי אנקרי היא אומנית נשמה. היא אבסולוטית ואני מעריך אותה על כך. אך האמת היא שזה קצת, אפעס, משעמם, גם אם טהור ונאסתטי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות