הלהיטים הגדולים של שנות השישים

בחזרה לרוק ’N’ רול

הליקון
4/5
המושג "רוק" הוא שם ג’נרי כמעט לכול סגנון קצבי, כבד, מתקדם, פסיכודלי, הבי מטאל,  אבל רוקנ’רול זה קודם כול סוף החמישים והשישים, כאשר התהווה  ההיתוך בין ריתם נ’ בלוז וקאונטרי והתחבר עם האנרגיות של מרד הנעורים של דור הצעירים שלאחר מלחמת העולם וגם עם הרמוניות הפופ המתוקות והקליטות.
 
 הסגנון שמוכר כיום כ"רוקאבילי" היה טרנד שחשף כוכב רוק של שלושה אקורדים כמו צ’אק בארי. האוסף הזה חוזר ללהיטים הכי גדולים של אותה תקופה, המפגש בין הגיטרות החשמליות לבאס האקוסטי. לרוקאבילי היה ביט קופצני כזה, קצב שגורם לך לקום מיד. ביל היילי היה חלוץ. אלביס פרסלי עם הדימוי הגברי הסקסי הברלנטין ותנועות האגן נתן לרוקנ’רול את התנופה הגדולה ביותר.  
 
האוסף נפתח בצדק עם "רוק מסביב לשעון" של ביל היילי , שיר שהוא תמצית החיבור בין בלוז בוגי וקאונטרי. השנה היא 1955, זו השנה שהרוקנ’רול עשה את פריצת הדרך הראשונה הבולטת.
אחר-כך: ג’רי לי לואיס עם "גרייט בולס אופ פייר". האש פרצה מהחיבור בין פסנתר לרוקנ’רול.
צ’אק ברי גלגל את בטהובן וסחרר עם "ג’וני בי גוד". גם הוא היה אחד ויחיד במהפכה. ואז מגיע ה"ג’יילהאוז רוק" מתוך פסקול הסרט ובביצוע המלך. אלביס במסגרת ההקלטות של "סאן" קבע כבר לא את היסודות של הרוקנ’רול, אלא את הקומות הגבוהות.
רוקבילי זה גם אדי קוצ’ראן כאן עם שני להיטי ענק "בלוז סווד שוז" ו"קאמאן אברי באדי".  קוצ’ראן אגב, נהרג בתאונה והוא בן 21 בלבד. באותה תאונה ממש נפצע גם הרוקיסט הנוסף שמופיע ברשימה ג’ין וינסנט עם "בי-בופ-א-לולה". גם הוא מת מאוחר יותר בנסיבות טרגיות.
יבוא ויעלה הנציג האנגלי של הרוקנ’רול, שמזוהה יותר עם פופ. כן, קליף, קליף ריצ’ארד שפעם אהבנו אותו יותר מאלביס. כנער תמיד הערצתי את הרומנטיות  שלו על פני הקשיחות הבריטונית הרוקנרולית של אלביס. לאוסף נכנסו שני להיטים של קליף – "אנחנו אומרים יה" ו"דאנסינג שו".
געגועים הם עניין יחסי. ה"לאב פושן נאמבר ניין" של "הקלוברס" הוא משהו עתיק מ-1959 אבל לנצח אוהבו.
גם את דל שנון עם "ראנאוויי", פט בון – "ספידי גונזלס", גרי ופייסמייקרס עם "פרטנד" ועוד אחד – באדי הולי – אגדה בחייו, בטח אחרי מותו – והקריקטס עם "פגי סו".
 
בטוח שחסרים כאן המון רוקביליסטים,  אבל מה שיש כאן זו אנתולוגיה שלא תאכזב שום אוהב רוקנ’רול. מה שיש כאן ראוי בהחלט למסיבת רוק סטייל הששים. תכינו את הברלנטין.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות