מה קורה אחי

ירדנה ארזי

מילים: יהודה פוליקר לחן והפקה מוסיקלית: יהודה פוליקר.
3.5/5

פוליקר כתב שיר סטירי על מה שנקרא "הישראלי הממוצע" (עפ"י מאמר של פרופ' עוז אלמוג), סטריאוטיפ שאינו אלא רשימת תכונות בולטות שאוספים מאיזושהי דמות של תושב מקומי. הדגש הוא על תכונות שחיות בסתירה זו לצד זו – משוגע על המדינה וחולם להגר, מורעל על הצבא ושונא מילואים, מתמקח על כל שקל ומהמר באלפים, מעריץ את הקשיחות מפחד לתרום דם, מתפלץ מהשחיתות ומתחמן את כולם. מר ישראלי מאפשר גם להכניס משהו על הביאוס מכל מה שקורה – מהחיים בזבל כל יום נולד כוכב.
טקסט על ישראלי ששואב מלקסיקון קיטורים שקיים בעיתון ובמספרה, על ישראלי שחי בסבבה אבל גם בסיר לחץ, שהכל אצלו קומבינות שמתומצתות במשפט המסוחבק – "אז מה קורה אחי" כאילו באמת רוצה לדעת, והוא לא. שיר של חיבוק מחויך ועקיצה מלעגת. של בתוך עמי אני חי, אבל איזה עם מבאס-מעצבן זה.
המוסיקה תואמת את האופי העממי הפשוט של השיר – דאנס בטעם ים-תיכוני, בעיבוד אלקטרוני אפקטיבי של Tomer G, מקצב שתואם את הקלילות של הטקסט. ירדנה לא ממש מתחברת, נשארת טיפה מאחור, דבש בלי עוקץ, דאנס בלי עוצמות שירה, קולו של פוליקר וקולות מוכפלים מנסים לשפר המצב. קליט מאוד, נשמע המנון מקומי, אבל בביצוע טוב יותר היה יכול להיות להיט גדול יותר.

הוא משוגע על המדינה אבל חולם להגר/ רק שבוע בחו"ל ומיד הוא חוזר/ מורעל על הצבא שונא מילואים/ ושר את ההמנון בלי לדעת את המילים//
עם ארבע על ארבע הוא גולש בחופים/ מתמקח על כל שקל מהמר באלפים/ בין עמבה לטחינה בלונדינית מטריפה/ הוא בולס את החיים עם פתק החלפה//
אז מה קרה אחי, תראה מה המצב/ מהחיים בזבל כל יום נולד כוכב/ בין ארץ נהדרת וממשלת נעבר/ חולמים על הישרדות כמו לא יהיה מחר//
מתפלץ מהשחיתות ומתחמן את כולם/ מעריץ את הקשיחות מפחד לתרום דם/ חוגג את החיים עם שירי דיכאון/ הוא נכנס אחרון ומגיע ראשון//
אז מה קורה אחי…

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

11 תגובות

 1. השיר הינו אתנחתא קומית בתקליט,ושכזה הוא עשוי נהדר,ובכל אופן זה דיסק שיש בו הרבה יותר מזה.ממליץ לכולם לרכוש את הדיסק כי הוא לוקח למסע מגוון ומרגש.עם כל ההערכה חמבקרים,יש הרגשה שהם קצת שבויים מדי בקונספט של אי הפירגון.לדעתי,ירדנה מבצעת משוכללת ועמוקה,בטח יותר מרוב המבצעות החדשות.אני נהנה מאוד מהדיסק,ירדנה ופוליקר מפגש עוצמתי!

 2. המון הצלחה בדיסק החדש של ירדנה ארזי, 12 שירים מדהים, סוף כל סוף יש זמרת ששרה על מה שנכון לשיר ולא "לכי כפרה עלי" וכל השירים שאחרי פעם אחת נמאס לך לשמוע שוב את השיר.
  תודה לך ירדנה על הדיסק המשגע הזה.

 3. יוסי, מה קורה אחי?! פרגן קצת לירדנה. מעריך מאוד את דעתך, ומאמין שיש בה משהו. השיר הנ"ל לא מייצג את כל האלבום, וטוב שכך. האלבום המלא יצא השבוע. מאוד מגוון. מורכב מהמון פרטים בודדים, שיוצרים יחד תמונה כללית מושלמת. אחד הטובים שלה, אם לא הטוב ביותר. כל הכבוד לה!

 4. שיר מצויין של זמרת מצויינת.
  אחד השירים האהובים עליי,אישית.
  ובכלל שאר השירים החדשים בדיסק החדש של ירדנה מצויינים.
  ממליץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות