בהופעה

עוזי פוקס

בארבי ת"א
3.5/5

הדבר האחרון שיכולתי לחשוב עליו בימים של תחרות לא מרוסנת על כיסו של הבליין הישראלי בקיץ הזה, הכוללת התמודדות לא שפויה של זמרינו הים-תיכוניים על קיסריה, נוקיה והיכל התרבות – הוא על "הופעת בכורה חגיגית" של עוזי פוקס. מה יום מיומיים? עם שרי וגבי שושן הוא רץ כבר כמה שנים, וזה בסדר. שגרה שהתנחלה בלוחות הבידור המקומיות בהצלחה לא מבוטלת, שבמסגרתה השחיל כמה להיטים שבעי ימים. אבל הופעת סולו עם נגנים והכול? ואללה.
ואז נזכרתי שיצא לו אלבום איפשהו בשנה שעברה. הכנסתי "עוזי פוקס" לחפשן של האתר,  ואכן – אלבום – "אמצע החיים". לפי התאריך – ינואר 2009 – החיים התקדמו באיזה שנה ורבע. כלומר שעון אמצע החיים זז קצת קדימה. לא מאוחר מדי להשיק אלבום חדש?
אבל למה שנעסוק בקטנות. טוב מאוחר מלא כלום. תזכורת: עוזי פוקס נחשב בזמנו זמר מוביל ברוק מיינסטרים של להקות הקצב בסוף השישים ("השמנים והרזים", "הנסיכים", "עוזי והסגנונות") הוא המשיך בזיגזגים, שירי בויידעם כמו "כן, כן לא אז לא" ו"אין לך מה לדאוג" המוכר יותר כ"שלחי לי תחתונים וגופיות", חזר באנגלית ל"רכבת הלילה" וניסה במודל קול החצץ ג'ו קוקרי גרסה ל"עם מעט עזרה מידידי", זה כמעט כל מה שזכרתי ממנו עד המופע המשותף עם שרי ושושן.
מה חדש אצל עוזי פוקס באפריל 2010 שהוא מצא לנכון לכנס חמישה נגנים + 2 זמרות ליווי בהפקה חדשה?
לפי בנדנת הפיראט הותיק על ראשו, כוונת הקאמבק להחזיר לעצמו משהו מעלומי הרוק של פעם, כשהמודי בלוז היו בשיא פריחתם עם Nights in White Satin. פוקס ישאיר את השיר להדרן. אנחנו מדברים על 1967. אין כמו הסיקסטיז, למרות שחלפו מאז למעלה מארבעים שנה, התרפקות תמיד באה בחשבון.
ואם להתחיל לסכם כבר בשלב זה את ההופעה בבארבי – אז הייתה שם יותר התרפקות מאשר חידוש. הקומוניקט יסביר את המטען שהוא נושא כ"חלוץ רוק ישראלי", "עוזי והסגנונות" דרך "אל תקרא לי שחור" והקאברים ללהיטי הסיקסטיז – אלא שמאז נוצר חור שחור בדרכו האומנותית של פוקס, שהאלבום החדש – מעין רטרוספקטיבה – על חייו ממרחק הזמן, וגם הערב הזה אינם מצליחים למלא.
אמנם הגיעו כמה שירים מ"אמצע החיים" ("דלת ורודה", "העיר נסגרת", "שעון החול", "הוא בגפה היא בגפו") שהצטרפו ל"ילדונת" (מה עם "ילד" מהאלבום החדש?), "תחתונים וגופיות", Friends, "כן כן לא אז לא", "רכבת הבוקר" והקאבר ל"עם מעט עזרה" אבל התמהיל אינו מסמן מפנה בעל משמעות אצל פוקס, ולו משום שהשירים החדשים די נבלעים בין הישנים.
מצד שני, ויש צד שני: פוקס ככל הנראה אינו מעוניין להדגיש שינוי ומפנה. המטרה שלו היא יותר דפדוף באלבומו האישי משנות השישים ועד הלום בעוצמות שירה שמראות כי לא איבד כמעט דבר כזמר רוק באמצע החיים האם זה מספיק? כנראה שלא.

שירים: דלת ורודה, העיר נסגרת, Day Time Night Time, שעון החול, ליצן אחרון, שחורה ונאווה, קליפסו, בגפו בגפה, Big Red Sail, בלוז + רוק של Andreas, Friends, רכת הבוקר, A Little Help From My Friends, כן כן לא אז לא, ילדונת, תחתונים וגופיות. הדרן: לילות משי לבן, יום יבוא.

עוזי פוקס -קטעים מההופעה

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות