shamli-pic01-b.jpg

שירי חתונות

אוהלים, מחאות?

0/5

אייל גולן הגיע אל הפגנת המיליון או הארבע מאות אלף כדי להזדהות עם הצדק החברתי. פעם הוא תמך בימין (אריאל) עכשיו הוא תומך בשמאל. העיקר שיתנו לו להגיע להמון ולהתרגש. להופיע מול ארבע מאות אלף – תמיד מרגש, למרות שמצוקות ההמון לא בדיוק בסלון שלו. אבל בשביל היח"צ למאבק – הייתי מזמין גם חוליו איגלזיאס. מ,כפת, העיקר שיגיע ההמון.
מה שמוביל אותי לשאלה: מדוע הזמר הקרוי "מזרחי" או "ים תיכוני" ממשיך לחיות רק בתוך ההמון המענטז-מפנטז-מפזז ולא מצטרף להמון המוחה. המציאות בישראל, בואו נודה, אינה אולם חתונות, למרות שממשיכים להתחתן ולעשות חאפלות. המציאות בארצנו אינה האהבה האבסולוטית שרוב השירים הים תיכוניים מנסים לשדר לאהובה, או האהוב שמוכן להעניק לה את הירח והכוכבים. המציאות בישראל גורמת להתפקח מהאשליות שהזמר הים תיכוני ממשיך לפזר.
האם המהפך החברתי בישראל יגיע גם אל המוסיקה הים-תיכונית? לפי הסינגלים שזורמים אלי עשרה בשבוע – שום חדש תחת השמש הים תיכונית. לא הגיע. לא יגיע. הרוב – שירי עינתוז-פינטוז ופיזוז, או במילים אחרות – הפוך ממעורבות – רק אסקפיזם. לפי המילון: אסקפיזם היא הסחת דעת נפשית, באמצעות בידור או בילוי כלשהו, במטרה "לברוח" ממצבים שנתפסים מלחיצים למה לבלבל את המוח עם מצוקות כאשר אפשר לתת בכפיים, בידיים, ברגליים.
זה לא רק השמח בראש. זה גם השמח בכיס, ולראיה מה שהתרחש כאן בשבועות האחרונים סביב התעשייה הים-תיכונית שמוכרת את זמריה לאירועי שמחות. בעבר המושג "זמר חתונות" אולי לא העליב, אבל גם לא ממש נפנפו בו. היום תעשיית המוסיקה פונה לצרכני החתונות בריש גלי. הפרנסה מכתיבה רפרטואר. ההצע עולה על הביקוש. מה חבל על זמרי איכות שמשתעבדים לה לחלוטין.
הדברים נאמרים על רקע עוד שיר חתונות חדש של איציק שמלי"כדת משה וישראל", שבו החתן פונה לכלה בדברי אהבה הלוואי על כל אישה ביום כלולותיה.
שימו לב למבנה השיר – מתחיל קצת מלנכולי ועושה סוויץ' לקצב סוער. תפוס את החתן-כלה גם ברגש, אבל תן לו גם בכפיים. תמיד חלם על היום המיוחד – על ערב החתונה. חתונה – כשיא. ובאמת השיר מסתיים בשיא. ומה הלאה? "גם אחרי כל החתונות והטקסים / אני עדיין אתן לך את הנשמה" כלומר – מודע לכך שהגענו לשיא ביום החתונה, אני מבטיח לך שגם אחרי החתונה – יעשה את המיטב שיהיה לה טוב. צחקתם? גם אני, והעיקר שזה כ"דת משה וישראל" – כמצוות התורה.
מהפכות עוברות על ישראל, אבל עולם הזמר הים-תיכוני כמנהגו נוהג – לא ירגיש בהם. הוא עסוק בכלולות, חתונות, קידושין, כלות וחתנים. ומה יהיה כאשר השמחה תיגמר, והמצוקה תגיע למפתנם? מה הבעיה: בעזרת השם, יהיה שמייח.

 

מהרגע הראשון ידעתי, / על היום שבו נהיה לגוף אחד,/ גם אם אני ואת בדרך התרחקנו,/ תמיד חלמתי על היום המיוחד,
מהמילים הראשונות שלך אמרתי/ ועד עכשיו אני לעד לך מתחייב,/ להיות הגבר הנכון שלך הבטחתי,ולהוכיח לך את כל מה שבלב
כדת משה וישראל, רק לך נשבעתי לאהוב,/ לתת הכל,להתפלל,שתמיד יהיה לך טוב/ כדת משה וישראל,אני ואת זה לעולם,ולהודות כל יום לאל,/ על שבחרת בי מכולם
מילים גבוהות כמו אידאלי ורומנטי,נכון שזה כל מה שבחורה רוצה,/ אבל בנינו את יודעת שנתתי, לך יותר מזה בלי לדבר מילה,
בלי סרנדות ונרות כמו בסרטים,/ אבל עדיין ילד למולך יפה,/ וגם אחרי כל השמחות והטקסים,/ אני עדיין לך אתן תנשמה,
כדת משה וישראל,רק לך נשבעתי לאהוב,/ לתת הכל,להתפלל שתמיד יהיה לך טוב/ כדת משה וישראל,אני ואת זה לעולם,ולהודות כל יום לאל,/ על שבחרת בי מכולם
כדת משה וישראל,רק לך נשבעתי לאהוב,/ לתת הכל,להתפלל שתמיד יהיה לך טוב/ כדת משה וישראל,אני ואת זה לעולם,ולהודות כל יום לאל,/ על שבחרת בי מכולם,/ מכולם,
כדת משה וישראל,רק לך נשבעתי לאהוב,/לתת הכל,להתפלל שתמיד יהיה לך טוב/ כדת משה וישראל,אני ואת זה לעולם,ולהודות כל יום לאל,/ על שבחרת בי מכולם

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות

  1. מה אתה מבלבל את השכל מדי יום מגיע אליך חומר מזרחי איכותי (כדוגמת יוני יעיש שממנו אתה בוחר להתעלם בגלל קרבתך לעמיר בניון), מדוע אתה לא מסקר,מבקר,מאזכר אותה?! ….. חומר למחשבה. אולי זו הסיבה שהאתר שלך מקרטע?!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות