ציירי לך שפם

נוער שוליים

הד-ארצי
4/5

מיקיאגי: שירה, דודי לוי: גיטרות, קובי פיטרו: קלידים, ארן אמיר: בס, רועי שקד: תופים. עיבודים: נוער שוליים ועובד אפרת.. הפקה מוסיקלית: עובד אפרת.

"נוער שוליים" הייתה ספקית הלהיטים וההערצה של התשעים, ואני אומר את זה בלי טיפה של התרפקות נוסטלגית – החבורה הזו עשתה פופ שהיה – ואני לא נסחף – פריצת דרך קטנה, אך לא מבוטלת במוסיקה המקומית, דווקא בזכות הנועזות לעשות משהו קליל אחר.

אני מקשיב לדיסק הזה כ-17 שנים אחרי.

"ציירי לך שפם" (מיקיאגי/ נער שוליים) השיר של מיקיאגי, בחור כחול עיניים שנעלם לי בשנים האחרונות, הוא קוריוז קצבי בקול פלצט מצוין.. מה הקשר בין "משכנו של השטן" לבין "ציירי לך שפם"? לא זוכר אם פעם ביקשתי ממיקיאגי לפרשן.

"אמסטרדם" (חנה גולדברג-עובד אפרת) הרבה יותר מיוחד מקודמו – על חלומות של הישראלי להגיע למקום אחר, לחוש קסם זר, למצוא את שלוות הנפש בחו"ל. יש כאן שילוב היפה של מילים בצרפתית (Oui Madame) וגם לחן בלתי נשכח של עובד אפרת, שעושה לי את זה עד היום. אני מת לחידוש של השיר הזה. מיקיאגי איפה אתה?   (דגימת סאונד למטה)

"ענוג" (חנה גולדברג, דודי לוי, ארן אמיר, קובי פיטרו) גם זה מהקליטים והמשובחים של הלהקה. געגועים לאהבה, שילוב של מנגינה מקסימה וקצב אחיד שהופכים את השיר לפופ ענוג של געגועי נעורים יפים. פופ פשוט, עשוי טוב.

"ריקוד הנחשים" (חנה גולדברג – דודי לוי) שיר שמזכיר את הקליק – בקצב הרפטטיבי החתוך, שיר על "גבר עצמאי" ש"לא צריך אישה" ו"אין לו פחד נטישה", "אוהב לישון לבד". אבל אז – שומו שמיים הוא ראה אחת שרקדה "ריקוד הנחשים" והפך לה עבד. טקסט הזוי כזה, סיפור עם חיוך קליל. וגם זה סוג הפופ שאינו מסתבך בהגיגים וביומרות. פשוט ומקצועי.

"קברניט" (חנה גולדברג – עובד אפרת) הקול הגבוה הפלצטי של מיקיאגי שר סיפור על אחד שחיפש שחרור גדול כי היה לו צפוף בעיר, לא בנוי לחיים קטנים, נעלם לתוך העננים, ובחלליתו אין קברניט. הפזמון – מלודיה מיוחדת בפני עצמה, קצב מיד טמפו עם מעבר מלודי לקטע המתאר את מי שיושבת "ומחשבת את הזמן שעבר". שיר שבנוי על מתח יפה בין שני חלקיו, עם עיטורי סקסופון של גלעד עצמון. אחד השירים הטובים בתקליט, אם כי לא מהכי מוכרים שבו.

"סיזיפה" (חנה גולדברג, מיקייאגי, רני קצלבוגן) אלקטרו פופ על שגרת חייה של דונה X שרגילה לצליל האזיקים וחולמת על נסיעה מכונית עם גג פתוח. פאנקי, קצבי, מיוחד, אם כי מהפחות מלודיים בדיסק.

"לילה" (J. Fuller, גרסה עברית: מאיר גולדברג) גרסת כיסוי מוצלחת ל- ,Young Girl להיט ענק של גרי פאקט והפוסעים מהסיקסטיז, שמיקיאגי הצליח להחיות בטון רומנטי בשל ששר – "לילה אצל במיטה/ אמרה לפני שהיא התפשטה/ שדי חם כאן". גרסה עברית זכורה לטוב, מעוררת בלוטות הנוסטלגיה.

"ים לבן" (עממי/ דורי בן-זאב) קוריוז עממי שמיקיאגי עשו עם דור בן-זאב בהתפרעות הומוריסטית חמודה שיש בה סול, פאנקי ושאר ירקות.

"קפה רמה" (מיקיאגי/ דודי לוי) שיר על בנות בבית קפה רמה שבכל יום מחכות שהמסך יעלה עליהן ומקוות שהן חלק מ"אותה אגדה,. מיקיאגי מעמדת המתבונן טוען את השיר בהבעה הרומנטית-משתוקקת שלו, שיר יפה, למרות שאינו שייך לללהיטי מצד הפזמונים של "נוער שוליים".

"ראשי מונח" (אהוד מנור/ דודי לוי) שיר חשק קטן, מינורי, לא שייך לנוער שוליים. אפשר היה לוותר ולהכניס במקומו שיר אחר.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות