מסיבת עיתונאים

אריקה באדו Erykah Badu

ינואר 2008
0/5

את רעמת השיער הזו, חייבים לצלם והרבה, וכן – יופייה אינו ידוע. תקתוקי המצלמות הרעבות  מוצדקים. היא מתיישבת לדבר על "פיס" ו"לאב" בעולם. אריקה באדו. אלבום חדש בדרך שנקרא "ניו אמריקה", ובאיות שמתחשב בשמה  New Amerykah . מיקסים אחרונים בניו-יורק.

"ניו אמריקה" היא אולי אוטופיה, על רקע הדברים והפעילויות ההומוניסטיים שאריקה מדברת עליהם וגם עושה. בטוח שהכוכבות האמריקנית שלה יכולה לאפשר לה לעזור, במסגרת הפרויקטים שלה למען ילד אפריקה. למען משפחות שחורות נזקקות בארה"ב. ובשביל זה היא גם התחברה לארגון איסלאמי שהוא "לא אנטישמי" היא דואגת להזכיר.

ואז היא מגלה לצידה כמה פרצופים לא מוכרים כמו מומי לוי, יוסי פיין, קרולינה שיחממו אותה בהופעה בארץ, והיא שמחה ללמוד ממומי שיש התעוררות התחום הסול בארץ, אחרי הכל היא הגיעה משם, מהסול. גדלה בהקשבה שלסול של השבעים, להיפ הופ של השמונים.

 אריקה רייט בשמה המקורי, ילידת 1971, דאלאס, טקסס. אב שנטש את הבית בילדותה.  בית ספר לאומנויות. הופיעה פה ושם על בסיס חצי מקצועני. אריקה באדו הייתה חלק מתנועת הניאו סול  מאמצע ועד סוף התשעים, שניסתה לחזור לריתם נ' בלוז אמיתי מול סצינת ההיפ הופ המשתלטת.

 

Baduism אלבום בכורה  נחשב עד היום להכי Cool שלה, מוסיקה בניחוחות ג'אז על אהבה ורוחניות וכל זה. השיר הבולט כאן On & On  זה  מסוג השירים שאתה יכול לנגן בלי סוף. אבל לא רק. "החיים הבאים"  Next Lifetime – שיר עם עומק ומשמעות ואמת חיים. ריתם נ' בלוז אינטילגנטי? זה בדיוק הדבר.

 

היא ניהלה מערכת יחסים עם אמן הראפ אנדרה 3000 מהצמד אאוטקאסט וילדה לו ילד, סוון (Seven). באדו הקליטה את אלבום ההופעה החיה שלה, "Live", כאשר הייתה בהריון, וילדה את בנה ביום בו השיקו את הדיסק בארצות הברית. מערכת היחסים בין באדו ואנדרה 3000 הסתיימה בשנת 1998.

האלבום "Live" זכה בפלטינה כפולה, והשיר הבולט בו, "טיירון" ("Tyron"), הוא נזיפה בבן זוג חסר אחריות, ונפתח במילים:" נמאס לי מהחרא שלך, אתה אף פעם לא קונה לי כלום, וכל פעם שאתה בא, אתה חייב להביא את ג'ים, ג'יימס, פול וטיירון"

Mama’s Gun הוא האלבום הכי בוגר שאריקה הוציאה. הישוו אותה לבילי הולידיי, לצ’אקה קאן. זה מראה את קשת הגוונים שלה. מה שעשה את האלבום הזה למצויין, הוא ההתאמה של השירים לאישיות האומנותית שלה, לעוצמת קולה על כל קשת הגוונים. מקטעים רקידים כ"פילוסופיה של תשובה" ו BOOTY- ועד ביצועים יותר רכים כ"קבצנית" המושר באיפוק, כאילו היא נותנת לרגש להוביל אותה. גם דואט הרגאיי "מאוהבת בך" עם סטפן מרלי נשמע מיוחד.

 

באדו הסבירה את שם האלבום (האקדח של אמא) בכך שהמוזיקה שלה היא הנשק שמגן עליה כשהיא יוצאת לעולם. בשנת 2000 הוציאה באדו את הסינגל "Love of my life" יחד עם הראפר קאמון (common). השיר הופיע בפסקול הסרט "סוכר חום" (Brown sugar) וזיכה את באדו בפרס הגראמי השלישי שלה בשנת 2003.

 אחרי הוצאת "Mama's gun" ו"Love of my life",  עברה באדו תקופה של מחסום כתיבה, ובמשך שנת 2002 וחלק מ-2003 היא יצאה למסע בארצות הברית ובאירופה, אותו כינתה "סיבוב הופעות של אמן מתוסכל" בחיפוש אחר השראה וחומרים חדשים. המסע אכן הניב חומרים חדשים, ובספטמבר 2003 יצא האלבום "World Wide Underground" (מחתרת עולמית). האלבום, יותר מקודמיו, הוא יצירה שלמה עם נושא מרכזי, והשיר "World keeps turning" פותח וסוגר אותו.

 באדו אמרה שהאלבום נועד להשמע  כגרוב מתמשך, וסיכמה אותו במילים "המאבק על יום טוב". באלבום מופיעים אומנים  כלני קרביץ, קווין לטיפה ורוי הרגרוב. האלבום הגיע לזהב זמן קצר אחרי יציאתו, ובאדו הייתה מועמדת לגראמי רביעי עליו. בשנת 2003 ילדה באדו את בתה פומה לראפר The D.O.C. בשנת 2007, אחרי ארבע שנים ללא הוצאת אלבומים, השיקה באדו באינטרנט סינגל בשם "Honey" (דבש) מאלבומה החדש  New Amerykah שעתיד לצאת החודש.

בתמונה למטה: עם יוסי פיין ומומי לוי


הוידאו ממסיבת העיתונאים

 

ביקורת על ההופעה

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות