דייב ברובק

דייב ברובק – Take Five

צ'יק קוריאה ובובי מקפרין מנגנים טייק פייב של דייב ברובק

להיט הג'אז הגדול בכל הזמנים
5/5

שמענו באמפי שוני ביצוע יפהפה ומתוחכם בארבע ידיים של צ'יק קוריאה ובובי מקפרין לסטנדרט הג'אז העל-זמני הזה, שנכתב ע"י  פול דזמונד, נגן האלט סקסופון ברביעייה של דייב ברובק. Take Five  נבנה על מקצב 5/4 הלא שגרתי .
הפסנתרן דייב ברובק סיפר בראיון, כי ביקש מדזמונד לנסות לכתוב במקצב הזה. "ביקשתי מדזמונד ליצור מנגינה על המקצב של המתופף ג'ו מורלו. פול טען שהוא אינו יכול לכתוב במקצב הזה, אבל הוא יצר שתי מנגינות, ואני הצעתי לבנות עליהן את הקטע במבנה A-A-B-A" השיר נכתב בסולם  E-flat minor, 2 אקורדים של פסנתר, מלודיית סקסופון בלוזית.
את ההשראה לקטע קיבל בסיבוב הופעות בטורקיה מטעם משרד החוץ האמריקני, כאשר שמע חבורת נגני רחוב טורקיים מנגנים שיר עם מסורתי עם השפעות בולגריות במקצב 9/8. הוא החליט לנסות לצאת מתוך מקצב ה4/4 השגרתי במוסיקה יותר אקזוטית.
הקטע הג'אזי, שנוגן לראשונה במועדון לילה בווילאג' גייט בניו-יורק,  הפך להיט פופ – מקום 25 בארה"ב ומקום 6 בבריטניה בשנת 1959. הוא נכנס לאלבום  Time Out. אנשי מכירות התקליטים חשבו אז, כי מוסיקה מקורית  ג'אז היא אסון כלכלי, וכי על ברובק לשלב סטנדרטים  מוכרים בתקליט. הם טעו. חמישה הרבעים האלו נכנסו אפילו לאולמות הריקודים. שיר הנושא ("טייק פייב") הפך ללהיט מיתולוגי ולסינגל הג'אז הנמכר ביותר אי פעם.

על הופעת צ'יק קוריאה ובובי מקפרין באמפי שוני יולי 2015

וידיאו 1: הרביעייה של דייב ברובק – Take Five, הביצוע המקורי

וידיאו 2: צ'יק קוריאה בובי מקפרין – Take Five, אמפי שוני יולי 2015

The Dave Brubeck Quartet – Take Five

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות