מעבדות לחרות

אריק איינשטיין

מילים: יענקלה רוטבליט לחן: יצחק קלפטר – גיא בוקאטי עיבוד והפקה מוסיקלית: גיא בוקאטי
5/5

בכולנו קיים עבד שמשאיר אותנו כבולים בכבלים פוצעים. חוששים לראות מעבר להר. רוטבליט מביע רצון עז להשתחרר מהמצב: צריך לצאת מזה, לצאת למסע שכולו סיכונים, אולי יש איזה סיכוי "לסוף דמיוני מאושר והזוי".  כבר יהודה הלוי ידע להגיד כמה אנחנו "עבדי הזמן", כבולים לחומר. עבד הוא מצב כשאינך יכול לבחור מרצונך.
השיר מתאר סיטואציה של הגיעו מים עד נפש, ויש לקבל החלטה חד-משמעית, שאי אפשר להמשיך ככה.
המעבר מהרע המוכר והמקובע (נוח להתחבר אליו מאשר לעשות שינוי) לטוב הנסתר הלא מוכר הוא מהות הסיכון והחרדה. רוטבליט מסיים במילים: "באמת יש מצב/ שמראש איזה הר/ אראה מרחוק/ הבטחה למחר" – ללא ספק אלוזיה למשה שראה את א"י מרחוק.
אז מהו האושר הנכסף שאליו שווה להתאמץ לצאת מהעבדות הזו? נדמה לי שאין כמו אריק איינשטיין לשיר את הטקסט הזה, שהרי הוא יכול היה להגיע לעושר (ונדגיש ב – ע') אבל ויתר עליו. אריק נדמה לי (ויתקנני אם טעיתי) הצליח במשימה לצאת מעבדות לחירות שלו
תוגת הטון השברירי מעידה, כי זה עמוק יותר, מאשר נגיעה אישית פרטית.  המנגינה מאפשרת להביע את התחושה בפנים. עיבוד פונקציונאלי פשוט, צליל חשמלית של פעם. ערגתו – אמיתית. 

כשל כח הסבל / לא יכולתי לשאת / די זה די אמרתי / אני מוכרח לצאת
את העבד שבי / להשאיר מאחור / במקום שאליו / לעולם לא אחזור
אין עוד מה להגיד / נגמרו המילים / אין לי מה להפסיד / מלבד הכבלים / שחתכו עד זוב דם / ועדיין אני שרוט / הלילה הזה אצא / מעבדות לחירות
ויש משהו בי / כמו ירח מלא של ניסן / שקורא לי לקום / וחוזר וקורא כל הזמן / לצאת למסע/ שכולו סיכונים / לקראת שמץ סיכוי / לסוף דמיוני מאושר והזוי
באמת יש מצב / שמראש איזה הר / אראה מרחוק / הבטחה למחר / שאולי לא יבוא אבל
גם אם בדרך אמות / הלילה הזה אצא / מעבדות לחירות
ויש משהו בי …

* השיר הוא מתוך האוסף החדש "אריק שר קלפטר" שיצא בקרוב. הלחן משותף לקלפטר (שגם ניגן) וגיא בוקאטי. שיתוף הפעולה בין אריק לקלפטר, התחיל כבר בתחילת שנות השבעים, כשלהקת "אחרית הימים" בה היה חבר קלפטר, היתה להקת החימום בהופעותיו של אריק איינשטיין. בתחילת שנות השמונים, הוציאו השניים שני אלבומים משותפים:  "יושב על הגדר" ו"שביר" בלחניו, בעיבודיו ונגינתו של קלפטר. שני האלבומים שיצרו יחד, הכניסו לפנתיאון המוסיקה הישראלי מספר רב של שירים: "יושב על הגדר", "שביר", "יד אחת עושה את זה", "מבלי להפריע", "תל אביב, גדות הירקון, 1983", "השיכור", "בשבחי הסמבה" ועוד.
אריק מספר: "בכל פעם שהתחלתי לעבוד על אלבום חדש, לא ידעתי לאן זה יילך, אבל תמיד ידעתי שיצחק ינגן בו. יש בינינו דיאלוג מוסיקלי מאוד מיוחד" האוסף "אריק שר קלפטר" הוא יוזמה של אריק, שהקשיב לאלבומיו עם קלפטר, וגילה שוב עד כמה שיתוף הפעולה ביניהם היה קסום ומיוחד עבורו, והוא מורכב כולו משירים שהקליט עם קלפטר לאורך השנים.

לאוסף יצורפו שני שירים חדשים: "מעבדות לחרות" הוא הראשון ביניהם, וכן קאבר מפתיע ומרגש. גם הם, שירים של קלפטר.

גלריית תמונות

שיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

6 תגובות

  1. שיר מרגש פשוט , עיבוד מינמלי נכון מאוד שמזכיר את השירים של שנות ה70 הבלדות עם מעבר מוסיקלי בגיטרה כמובן של קלפטר, לגבי הטקסט , רוטבליט כותב מוכשר מאוד אמן המילים והתיאור משורר ממש.

  2. יענקלה רוטבליט אמן המילים
    יצחק קלפטר אמן הצלילים
    ואריק אינשטיין אמן הביצוע
    שיר שלא יישכח!!!

  3. זה בכלל לא נשמע כמו לחן של קלפטר, והעיבוד וההפקה בינוניים. חבל!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הכתבות המומלצות

המשך קריאה לפי סגנונות